Читај ми!

Obeležen Nacionalni dan rodne ravnopravnosti

Srbija od ove godine, 11. juna, obeležava Nacionalni dan rodne ravnopravnosti, pošto je na današnji dan, pre 182 godine, odobreno obrazovanje ženske dece. "Ovo je važan dan jer šaljemo poruku da nećemo prestati da se borimo", izjavila je potpredsednica Vlade Srbije Zorana Mihajlović.

Potpredsednica Vlade Srbije i predsednica Koordinacionog tela za rodnu ravnopravnost Zorana Mihajlović rekla je da se od ove godine 11. juna obeležava Nacionalni dan rodne ravnopravnosti.

"Pre 182 godine desio se važan događaj - odobreno je obrazovanje ženske dece. Od tog trenutka, žene više studiraju, diplomiraju i doktoriraju, ali od tog trenutka nije prestala diskriminacija žena. Ovo je važan dan jer šaljemo poruku da nećemo prestati da se borimo", izjavila je Mihajlovićeva.

Potpredsednica Vlade je na obeležavanju nacionalnog Dana rodne ravnopravnosti, po prvi put u Srbiji, istakla da se borimo za jednake uslove za žene i muškarce, za jednake uslove za generacije koje dolaze, ništa više od toga, navodi se u saopštenju Ministarstva rudarstva i energetike.

"Mi pričamo o ljudskim pravima. Napravili smo određene korake, nije bilo lako, znali smo kada smo formirali Koordinacino telo da će biti puno problema i opstrukcija i svi zajedno smo napravili važne korake. Mnogo smo se borili oko Zakona o rodnoj ravnopravnosti, mnogo je bilo prepreka, ali usvojili smo zakon koji brani sve. Jedni smo od retkih koji imaju rodno odgovorno budžetiranje, jedni smo od retkih koji se mere sa članicama EU kroz Indeks rodne ravnopravnosti. Borba koja još uvek traje je borba da platimo neplaćeni rad - to je onaj rad kada muškarac ode sa prijateljima, odmara se, uči nešto novo, a žena dva do tri sata radi u domaćinstvu. Oblast u kojoj, koliko god radili, nismo dovoljno uspeli jeste nasilje nad ženama. U poslednjih 14 godina 401 žena je izgubila život u porodičnom i partnerskom nasilju. Tu moramo da radimo više, ali ne možemo sami, svako od nas mora svaki dan da se bori protiv nasilja. I moja poruka za 11. jun, važan dan za našu zemlju, jeste da ćemo učiniti sve da obrazujemo one koji misle da mogu da nas zaustave, tuku i sklanjaju samo zato što smo žene", istakla je Mihajlovićeva.

Čomić: Važan dan da svi učimo da žene postoje i neće prestati da postoje

Gordana Čomić, ministarka za ljudska i manjinska prava, rekla je da stvari koje nemaju ime kao da ne postoje i zato je važna inicijativa potpredsednice Vlade za uspostavljanje Dana rodne ravnopravnosti.

"Da učinimo vidljivim žensku volju, kreativnost, žensko pravo, da učinimo vidljivim žensko biće. Moramo da učimo šta su ljudska prava. Ovo je važan dan da svi učimo da žene postoje i neće prestati da postoje", rekla je ona.

Žiofre: Još uvek smo daleko od zajedničkog cilja – da žene i muškarci budu ravnopravni na poslu i u životu 

Emanuele Žiofre, šef Delegacije Evropske unije u Srbiji, istakao je da smo još uvek daleko od zajedničkog cilja, a to je da žene i muškarci budu ravnopravni na poslu i u životu.

"Da svi imamo ista prava i mogućnosti, da imamo isti pristup i budemo isto plaćeni. Rodna ravnopravnost nije ambiciozan cilj, već osnovno ljudsko pravo. Sve dok ne ispunimo taj cilj, nastavićemo da zajedno radimo. Principi rodne ravnopravnosti trebalo bi da se uče od najranijih godina i da budu deo obrazovanja i otuda i 11. jun kao datum obeležavanja. Pozdravljamo inicijativu Koordinacionog tela da se obeleži ovaj dan i čast mi je da danas zajedno proslavljamo Dan rodne ravnopravnosti u Srbiji, jer je to jedna od osnovnih vrednosti EU", rekao je Žiofre.

Poverenica za zaštitu ravnopravnosti Brankica Janković rekla je da je važno da postoje ovakvi dani i da radimo na podizanju svesti javnosti o rodnoj ravnopravnosti.

"Mnoge žene se i danas suočavaju sa različitim formama diskriminacije. Nedostaje nam solidarnost muških članova društva, jer su dečaci od najranijeg doba izloženi raznim stereotipima. Srbija deli sudbinu Evrope i po ovom pitanju. Žene su diskriminisane u svim oblastima, na tržištu rada, nejednakim zaradama, o nasilju i da ne pričam. Imamo zadatak da u narednim godinama učinimo da žene i muškarci, dečaci i devojčice, budu istinski ravnopravni", izjavila je Jankovićeva.

Milana Rikanović, direktorka kancelarije UN Women u Srbiji, izjavila je da smo danas simbolično u prvom ženskom dvorcu kneginje Ljubice, čiji sin knez Mihailo je ukazom dozvolio devojkama da se obrazuju.

"U prethodnom periodu postignuti su dobri rezultati - doneti zakoni i strategije, sve budžetske institucije prate rodne ciljeve, svedočili smo #MeToo pokretu na Balkanu i ženama koje se bore protiv nasilja. Radili smo sa medijima kako treba izveštavati o nasilju nad ženama i devojčicama, podržavali smo žene na selu, žene sa invaliditetom, borili se protiv dečjih brakova, radili sa ženama u nauci. Po prvi put smo govorili o ženama u energetici i transportnim i infrastrukturnim projektima. Jer, rodna ravnopravnost je pitanje svih nas i jedna smo od retkih zemalja koja obraća pažnju na rodne aspekte u svim oblastima", rekla je Rikanovićeva.

Vlada Republike Srbije usvojila je na sednici održanoj 27. oktobra 2021. godine, na inicijativu potpredsednice Vlade i predsednice Koordinacionog tela za rodnu ravnopravnost, prof. dr Zorane Mihajlović, Odluku o ustanovljavanju Dana rodne ravnopravnosti, koji će se obeležavati 11. juna svake godine.

уторак, 22. април 2025.
17° C

Коментари

Da, ali...
Како преживети прва три дана катастрофе у Србији, и за шта нас припрема ЕУ
Dvojnik mog oca
Вероватно свако од нас има свог двојника са којим дели и сличну ДНК
Nemogućnost tusiranja
Не туширате се сваког дана – не стидите се, то је здраво
Cestitke za uspeh
Да ли сте знали да се најбоље грамофонске ручице производе у Србији
Re: Eh...
Лесковачка спржа – производ са заштићеним географским пореклом