недеља, 22.05.2022, 05:45 -> 05:48
Извор: РТС
Kako odabrati destinaciju za letovanje s bebom i šta obavezno poneti u koferu
Kada se na more ide sa bebom, prioriteti prilikom odabira destinacije se značajno menjaju, kao i sadržaj kofera. Na šta je potrebno obratiti posebnu pažnju i šta od lekova morate poneti?
Blizina destinacije
Što je dete mlađeg uzrasta put treba da bude kraći, navodi se na sajtu Halo bebe. Takođe, uslovi u predviđenom mestu boravka treba da budu isti, slični ili bolji nego u vašem domu i da vam omoguće da se pridržavate uobičajene dnevne rutine.
Obratite pažnju na to kakva je plaža, da li ima prirodan hlad jer do prve godine deca ne bi smela direktno da se izlažu suncu.
Za nešto starije bebe značilo bi vam da postoje sadržaji prilagođeni njima, pa bi bilo najbolje da se raspitate kod prijatelja.
Ne preporučuje se da idete u mesta u kojima nije moguće obezbediti zdravstvenu zaštitu. Obavezno se osigurajte pre polaska ako idete u inostranstvo i izvadite pasoš na vreme! Ako imate i starije dete, proverite da nije isteklo vreme važenja pasoša.
Prevozno sredstvo
Ako se radi o dužem putovanju, preporuka je da se koristi avionski prevoz, a za bliža odredišta preporučuje se automobil sa obaveznom klimatizacijom i auto-sedištem.
Prednost automobila je i što možete poneti mnogo više stvari, nego kada putujete drugim prevoznim sredstvima. Pauze treba praviti na dva sata i provetravati automobil.
Ako postoji potreba da se koristi klima uređaj, hladan vazduh ne sme da duva direktno u dete. Pre izlaska treba isključiti klima uređaj i otvoriti prozor da se temperatura u unutrašnjosti izjednači sa spoljašnjom da ne bi došlo do temperaturnog šoka i kolapsa pri izlasku iz automobila.
Ne zaboravite da ponesete igračke kako biste animirali dete tokom puta, kao i ručni frižider kako biste mogli da se rashladite i sačuvate hranu za bebu ako je prešla na nemlečnu ishranu.
Autobuski prevoz se ne preporučuje, posebno imajući u vidu epidemiološku situaciju.
Voz je dobro rešenje ako se obezbede spavaća kola ili se putuje sa malo starijom decom.
Kada je najbolje ići na put
Jun i septembar su najpogodniji za letovanje, najmanje su gužve i nije previše toplo.
Ni ako idete u tim mesecima nemojte izlagati bebu direktnom sunčevom zračenju, posebno u natoplijem delu dana.
Ako idete na more negde severnije, poput Istre, put u septembru nije najbolja opcija zbog vetra i kiše koja je u to vreme uobičajena, pa je bolje putovati južnije.
Kako se zaštiti od sunca
Garderoba koju dete nosi treba da bude od prirodnih materijala, šeširić na glavi je obavezan, kao i naočare za sunce sa zaštitom od UV zračenja.
Ne treba boraviti napolju u periodu između 10 i 17 časova jer suncobran i krošnja drveta nisu tada dovoljna zaštita.
Brčkanje u vodi dozvoljeno je samo u čvrstom maminom ili tatinom zagrljaju, nekoliko minuta, pod uslovom da je voda topla. Moguće rashlađivanje može biti i u bazenčiću, pod neprestanim nadzorom roditelja, ukazuju u Halo bebi.
Po izlasku iz vode (bilo da je more ili bazen) potrebno je kožu bebe isprati sa običnom vodom. Decu do šest meseci ne mazati zaštitnim kremama, a posle šest meseci sa SPF 50+, svaka dva sata.
Šta poneti od lekova
Putna apoteka treba da sadrži toplomer, sirup za snižavanje temperature na bazi paracetamola ili ibuprofena (mogu i čepići za snižavanje temperature), probiotik, elektrolite, neku kremu za ublažanje problema nakon ujeda insekta (najčešće su to komarci), fiziološki rastvor ili preparat na bazi prečišćene morske vode za čišćenje zapušenog nosa, aspirator za čišćenje nosa (ako se radi o bebi), dezinfekciono sredstvo, flaster, zavoj, sterilnu gazu.
Za decu koja su sklona alergijama, sirup protiv alergije i kremu za lokalno korišćenje po preporuci pedijatra.
Za decu koja imaju hronična oboljenja ili su sklona različitim infekcijama, treba poneti lekove koje je prepisao pedijatar i poslednji lekarski nalaz.
Ukoliko se dete razboli na putovanju obavezno se javite lekaru.
Obavezno dati bebi probiotik
Najmanje pet dana pre polaska na put treba početi sa unosom probiotika i produžiti sa davanjem za vreme boravka, kako ne bi došlo do stomačnih infekcija.
Ne preporučuje se menjanje načina ishrane i uvođenje novih namirnica tokom letovanja.
Коментари