Читај ми!

Život povratnika na KiM – mukotrpna borba za opstanak, snalaženje i preživljavanje

Više od 230.000 Srba, tokom juna 1999. godine, moralo je da napusti Kosovo i Metohiju. Još nekoliko hiljada stanovnika srpske nacionalnosti iselilo se u martovskom pogromu 2004. godine. Još uvek nisu stvoreni uslovi za njihov povratak, a o tom problemu sve se manje govori.

Bez javnog prevoza, bez elementarnih uslova za život u metohijskim selima mukotrpno se bore da opstanu povratnici koji su se vratili na sopstvenu inicijativu. Porodica Gojković iz Peći 2009. godine, umesto u Pećki okrug, vratila se u Vidanje kod Kline.

"To je tako na terenu da ne možete da radite u javnim, ali čak ni u privatnim firmama. Mnogi vlasnici privatnih firmi kažu da ne mogu nas da prime, iako smo stručni u toj oblasti, zato što smo Srbi. Za mlade ljude dosta je teško", kaže Vuksan Gojković.

U Osojanu kod Istoka povratnici još obnavljaju selo koje su zatekli u ruševinama.

"Nema slobode kretanja, ograničeni smo. Jedini izlaz nam je Kosovska Mitrovica, institucije koje tamo funkcionišu, da bismo ostvarili neka svoja prava. Ne mogu da kažem da se ne krećemo, ali sve je to sa drugačijim pogledom", priča Milovan Ostojić iz Osojana.

Dragan Radunović iz Osojana objašnjava na koje načine su ugroženi.

"Ovde je uzurpacija svakojake vrste. Livada i šuma više nema, stoka se otima. Za čoveka je bitno da ima stabilnost, zaštitu države, da može slobodno da se kreće", kaže Radunović. 

Petar Petković, direktor Kancelarije za KiM, ukazuje na diskriminaciju povratnika na svakom koraku.

"Procenat povratka je najmanji u svetu, kada gledamo sva postkonfliktna područja. Čak je u Ruandi veći procenat povratka, nego što je na KiM i to dobro znaju svi", navodi Petković.

Život malobrojnih povratnika u Metohiji se svodi, kako sami kažu, na snalaženje i tek preživljavanje. Samo saznanje da su na svome daje im snagu da izdrže.

уторак, 22. април 2025.
25° C

Коментари

Da, ali...
Како преживети прва три дана катастрофе у Србији, и за шта нас припрема ЕУ
Dvojnik mog oca
Вероватно свако од нас има свог двојника са којим дели и сличну ДНК
Nemogućnost tusiranja
Не туширате се сваког дана – не стидите се, то је здраво
Cestitke za uspeh
Да ли сте знали да се најбоље грамофонске ручице производе у Србији
Re: Eh...
Лесковачка спржа – производ са заштићеним географским пореклом