недеља, 29.08.2021, 20:35 -> 20:39
Извор: РТС
Kako nadmudriti džeparoše - držite torbice i rančeve ispred sebe
U Beogradu je prošle godine registrovano skoro 2.500 slučajeva džeparenja. Iako je taj broj poslednje tri, četiri godine u stalnom padu, šef odseka za suzbijanje džepnih krađa MUP-a Aleksandar Mitrović napominje da građani za razliku od drugih vrsta krađa mogu da spreče da budu odžepareni.
Aleksandar Mitrović kaže za RTS da su najčešća meta džeparoša osobe slabije fizičke konstitucije i dobi, navodeći kao rizična mesta strogi centar Beograda i stajališta gradskog prevoza.
Navodi da je u Beogradu prošle godine registvorano 2.463 slučajeva džeparenja, a da su počinioci različite životne dobi – od 13 pa do više od 70 godina.
Ukazuje da je u poslednje tri, četiri godine broj takvih vrsta krađa u stalnom padu, ističući da jedan od najvećih džeproša služi kaznu u maloletničkom zatvoru.
Mitrović napominje da građani za razliku od drugih vrsta krađa u potpunosti mogu da spreče da budu odžepareni.
"Ukoliko držite torbice i rančeve na grudima, ispred sebe, džeporoš neće biti u mogućnosti da ostvari svoju nameru", naglašava Mitrović.
Prema njegovim rečima, džeparoši vrebaju svoje žrtve osmatrajući njeno ponašanje – da li su joj misli odlutale, da li drži slušalice u ušima.
Najčešće mete fizički slabiji i stariji
Napominje da džeparoši najčešće biraju fizički slabije i osobe starije životne dobi.
U odnosu na ranije kada su vozila gradskog prevoza bila najčešće lokacije za džeparenje, Mitrović navodi da je sada to ulica.
Stariji džepare u prevozu i na pijacama, dok mlađi "operišu" na stajalištima.
Mitrović kaže da se ukradenom mobilnom telefonu može se ući u trag ukoliko nije iznesen sa teritorije centralne Srbije na Kosovo ili iz zemlje, najčešće prema BiH.
Ugroženi su i turisti, ali i džeparoši su često stranci.
Predsednica Upravnog odbora Udruženja turističkih vodiča Srbije Bojana Banković navodi slučaj dve devojke iz jedne susedne zemlje koje su se maskirale u kineske turiste, dodajući da su poslednjih godina džeparoši postali agresivni.
Blaga kaznena politika
Prema rečima Mitrovića, kazne za džeparenje kreću se od novčanih do tri godine zatvora.
Dodaje da su bugaraske državljanke koje su uhvaćene u džeparenju dobile novčanu kaznu od 30 do 60 hiljada dinara i zabranu ulaska u zemlju od tri do pet godina.
Naglašava da su zbog blage kaznene politike džeparoši višestruki povratinici sa stotinama krivičnih dela iza sebe.
Kaže da džeparoši najčešće ne pružaju silu ukoliko ih građani uhvate na delu, jer bi u protivnom podlegali težoj zakonskoj kazni.
Kao kuriozitet iz prakse, Mitrović navodi primer jedne Beograđanke koja je rekla da to što su joj vratili karticu za gradski prevoz drugi najradosniji dan u životu posle rođenja sina.
Коментари