Читај ми!

Ovčari u Šumadiji vole da broje i ovce i novce, ali nije tako prosta pastirska matematika

Svakodnevni izazovi na tržištu su za ovčare pod pritiskom pandemije postali još teži. Zato su prošle godine njih oko tri stotine u Šumadiji osnovali udruženje.

Članarina simbolična, korist višestruka, a borba kažu – neprestana.

"Hvala bogu kad se neko našao pametan da osnuje ovo udruženje. Četrdeset godina ja čuvam ovce nismo imali udruženje. Naš predsednik se trudi da nabavi klaničare koji će da nam otkupljuju jagnjad da šverceri namaju posla sa nama, da ne beru naš znoj nego idemo direktno", kaže Dragan Janićijević iz Donje Sabantae.

Violeta Petrović Luković iz PSS Kragujevac navodi da jagnjad sa teritorije Šumadije izvoze čak u Izrael. "Dosta je porastao broj poljoprivrednika koji prvi put ulaze u ovu proizvodnju, a oni kojima su jagnjad ostala i porasla, proširuju svoje stado", dodaje Petrović Lukovićeva.

Suočeni sa kašnjenjem u isplati subvencija i činjenicom da bi otkupna cena jagnjadi umesto 230 trebala da bude minimum 300 dinara za kilogram žive mere, ovčari su jednoglasni u želji da izgrade sopstvenu klanicu. Postavljaju i pitanje – zašto umesto u "nula otpada ekonomiji" vuna i ovčija koža godinama završavaju u smeću?

"Izgradnja jednog pogona za preradu vune, koji inače nije jeftin, bi rešila neke stvari. Mi iz udruženja, ja se sećam prošle godine imali smo 20 tona vune na lageru koja je niti prodata niti bilo šta", ističe Marko Janković, predsenik Udruženja odgajivača ovaca Srbije.

Male količine vune upredu se u preslice veštih čuvarki tradicije u kulturno-umetničkim društvima i udruženjima žena. Poneka ovčija koža zaluta u radionice veštih, ali retkih majstora. U Ministarsvu poljoprivrede kažu spremni su da čuju i probleme i ideje udruženih ovčara.

"Čak smo ubacili jednog člana iz udruženja u radnu grupu za izradu nacionalnog programa poljoprivrede i ruralnog razvoja koja će se u naredne tri, četiri godine sprovoditi i ubaciti sve što je potrebno ovčarima", naglašava Aleksandar Bogićević, zamenik ministra poljoprivrede.

Na putu do ovčijeg sira, mesnih prerađevina ili tradicionalne mode u novom ruhu, ovčari kažu najbolje je kad broje i ovce i novce. Prosta je pastirska matematika.

уторак, 22. април 2025.
17° C

Коментари

Da, ali...
Како преживети прва три дана катастрофе у Србији, и за шта нас припрема ЕУ
Dvojnik mog oca
Вероватно свако од нас има свог двојника са којим дели и сличну ДНК
Nemogućnost tusiranja
Не туширате се сваког дана – не стидите се, то је здраво
Cestitke za uspeh
Да ли сте знали да се најбоље грамофонске ручице производе у Србији
Re: Eh...
Лесковачка спржа – производ са заштићеним географским пореклом