субота, 30.01.2021, 06:00 -> 09:33
Извор: РТС
Аутор: Тамара Танкосић
Opasne igre na društvenim mrežama – između roditeljske kontrole i uloge države
Nakon vesti iz Italije da je dvoje dece stradalo igrajući "igru gušenja" na društvenoj mreži "Tik-tok", usledila je vest i da je dečak iz Srbije u igri izazova na isti način izgubio život. U centru pažnje javnosti ponovo je pitanje zaštite dece od opasnosti na internetu.
Telefon u ruke, pamet u glavu, lako je reći, a neretko teško primeniti – deci uglavnom jer nisu ni svesna brojnih opasnosti koje vrebaju na društvenim mrežama, a roditeljima zato što često ne poznaju dovoljno digitalni svet da bi ih usmeravali.
Docentkinja na Filološkom fakultetu Dobrinka Kuzmanović kaže da je odlučujuća uloga roditelja, naglašavajući da ne mogu biti prepušteni sami sebi u toj situaciji.
"Neophodna je najpre podrška škola. Nama su u nekim istraživanjima roditelji rekli da bi oni zapravo želeli da ih škola podučava načinima na koje mogu da posreduju, da učestvuju u digitalnom životu svoje dece", navodi Kuzmanovićeva.
Emina Beković, edukator u Nacionalnom kontakt centru za bezbednost dece na internetu ukazuje da postoje besplatne aplikacije, kao što je "roditeljska kontrola" (Parental Control) koje roditelji mogu da preuzmu i da ih instaliraju na telefone svoje dece i računare i da na taj način kontrolišu kakav sadržaj deca gledaju, kao i da ograniče vreme koje provode na internetu.
Od zabave do tragedije put može biti kratak. U medijima pre nekoliko dana vest da je dečak u Srbiji nastradao igrajući se tzv. igre gušenja do onesvešćivanja na Tik-toku.
Bekovićeva napominje da je istraga je u toku i da još nisu potvrđeni navodi da li je u pitanju društvena mreža Tik-tok.
Provera godišta deteta kao nemoguća misija
Kako da potvrde da ih onaj ko se registrovao, nije slagao za godine, veliki je izazov za vlasnike društvenih mreža. Stručnjaci kažu da je to praktično nemoguće utvrditi. Prema našim propisima, mlađi od 15 godina ne bi smeli da imaju profile bez saglasnosti roditelja.
U poslednjih šest meseci, na inicijativu povernika, te velike moćne kompanije, poput Gugla, Vajbera, Netfliksa, Bukinga, imenovale su svoje predstavnike za teritoriju Republike Srbije, to su uglavnom advokatske kancelarije sa kojima naši građani mogu da kontaktiraju da bi ostvarili svoja prava, navodi zamenik sekretara službe poverenika za zaštitu podataka o ličnosti Zlatko Petrović.
Dodaje da Tik-tok pripada jednoj kineskoj kompaniji koja, prema saznanjima službe, nema predstavnika u Srbiji.
Onima koji predstavnika nemaju po zakonu, kaže, preti novčana kazna ali zanemarljiva.
"Ako bi kineska kompanija nudila usluge na teritoriji EU i ne bi imenovala predstavnika, ona bi mogla da se suoči sa ogromnom kaznom, od deset miliona evra ili dva odsto svog globalnog prihoda, možete samo da zamislite koliki su iznosi u pitanju", napominje Petrović.
S druge strane, on ukazuje da su u Srbiji zaprećeni iznosi smešno mali. "Reč je o sto hiljada dinara, prekršajni nalog, koji ako se plati u roku od osam dana pola se prašta. Šta je to za neku kompaniju poput Fejsbuka, koji zaradi stotine milijardi godišnje", kaže Petrović.
Čini se da pored roditelja i škole, u ovoj priči ima posla i za državu. U međuvremenu, na broju Nacionalnog kontakt-centra – 19833, roditelji i deca mogu da pitaju sve što ih zanima u vezi sa internetom.
Коментари