Читај ми!

Na KiM se 2020. godine zvanično vratilo malo raseljenih Srba – samo 133

Tokom 2020. godine, na Kosovu i Metohiji dogodila su se 62 incidenta, u većini uperena protiv Srba povratnika i onih koji nisu napuštali Kosovo, među kojima je najviše fizičkih napada, krađa i uništavanja nepokretne imovine.

Ministar za zajednice i povratak (MZP) u kosovskoj vladi Dalibor Jevtić izjavio je na godišnjoj konferenciji za medije da im je prijavljeno 15 krađa, 18 napada na ličnosti, četiri podmetanja požara, sedam slučajeva uništavanja verskih objekata, 13 slučajeva uništavanja nepokretne imovine i jedan primer uništavanja drugih javnih objekata.

"Nismo mi ti koji treba da obezbede zaštitu tih ljudi, to treba da radi institucionalni sistem. Žalosno je da danas u 21. veku ti ljudi ostaju nezaštićeni, posebno u slučajevima kada se znaju počinioci, ali osim privođenja i informativnog razgovora nema dalje reakcije", rekao je Jevtić ocenjujući da takvi primeri predstavljaju podstrek za druge koji žele slično da urade.

On nije zadovoljan ni procesom povratka tokom 2020. godine.

"Nakon sporazuma u Vašingtonu, vlada Kosova je određene stvari pokrenula, ali nakon izbora u SAD nije bilo inicijativa o realizaciji ovog pitanja", rekao je Jevtić

Kada govorimo o povratku, kaže da moramo da budemo realni, uzurpirana imovina je pored problema o kojima se govori, poseban problem.

Ministarstvo realizuje, dodao je on, petu fazu programa "Povratak i reintegracija na Kosovu (EU RRK-5)", koji finansira Kancelarija EU, sufinansira MZP, a sprovodi partnerska Međunarodna organizacija za migracije (IOM) u 12 opština na Kosovu: Peć, Klina, Istok, Obilić, Kosovo Polje, Gračanica, Novo Brdo, Kamenica, Štrpce, Prizren, Orahovac i Đakovica.

U ovoj fazi 273 osobe su se vratile na Kosovo, a među njima 133 Srbina, 42 Goranca, 36 Roma, 33 Egipćana, 23 Aškalija i petoro Albanaca. Započeta je gradnja 128 kuća, među kojima je 109 završeno i podeljeno, dok je za 19 gradnja u toku i biće podeljene početkom 2021. godine.

Jevtić je dodao da je 111 ugroženih porodica dobilo pomoć u građevinskom materijalu dok je MZP podelilo 67 subvencija za podršku obrazovnih, sportskih, kulturnih i verskih aktivnosti.

Pomoć u nameštaju i beloj tehnici

U 2020. godini, uz pomoć Kancelarije EU, pet lokalnih samouprava i partnerskom IOM, MZP je u pet opština finansirao realizaciju prioritetnih infrastrukturnih projekata u ukupnom iznosu od 188.604 evra od kojih je direktnu korist imao 4.631 građanin. Svi projekti su imali za cilj da unaprede život nevećinskih i većinskih zajednica u Gračanici, Novom Brdu, Peći, Štrpcu i Istoku.

Kao odgovor na pandemiju koronavirusa koja je poprimila svetske razmere, MZP je osmislilo, usvojilo i objavilo program zaštite i pomoći ugroženima i podelilo 872 higijenska i prehrambena paketa za 3.511 osoba.

"Paralelno sa izgradnjom kuća, povratnicima i raseljenim licima kojima su izgrađene kuće pomagali smo da nove kuće budu opremljene nameštajem i neophodnom belom tehnikom. Osim toga povratnike smo ekonomski jačali davanjem podsticajnih sredstava ili opreme za pokretanje biznisa i stvaranje prihoda", rekao je Jevtić i naveo da je u tome važnu ulogu imala Kancelarija Evropske unije na Kosovu sa kojom MZP sprovodi zajedničke projekte.

Po tom program 77 porodica sa 397 članova dobilo je nameštaj  i belu tehniku, 182 korisnika su odabrana za dodelu grantova za stvaranje prihoda, 102 granta dodeljena su u vidu opreme i alata.

Radi se i na trajnom zatvaranju kolektivnih centara. U Štrpcu je krajem godine završena izgradnja pet stambenih zgrada za 87 interno raseljenih porodica sa 175 članova, koji žive u pet kolektivnih centara na Brezovici.

Zatvaranje kolektivnih centara je planirano i u opštini Leposavić i Zvečan. Skupština opština Leposavić je odredila parcelu na kojoj će biti izgrađene zgrade za 64 interno raseljene porodice iz dva kolektivna centra u ovoj opštini. Idejno rešenje i izgled zgrada je u izradi, a izgradnja će početi naredne godine, kao i u opštini Zvečan, gde živi 38 interno raseljenih porodica u dva kolektivna centra.

U Gračanici je određen je privremeni smeštaj za 21 interno raseljenu porodicu kojoj se renoviraju stambene jedinice u naselju "BERGEN".

уторак, 22. април 2025.
16° C

Коментари

Da, ali...
Како преживети прва три дана катастрофе у Србији, и за шта нас припрема ЕУ
Dvojnik mog oca
Вероватно свако од нас има свог двојника са којим дели и сличну ДНК
Nemogućnost tusiranja
Не туширате се сваког дана – не стидите се, то је здраво
Cestitke za uspeh
Да ли сте знали да се најбоље грамофонске ручице производе у Србији
Re: Eh...
Лесковачка спржа – производ са заштићеним географским пореклом