Читај ми!

Poverenica: Priča o solidarnosti nikada nije bila važnija nego danas

Mnogim je građanima u vreme pandemije koronavirusa potrebna pomoć u ostvarivanju ljudskih prava. Suočeni smo sa velikim izazovom i ja ovu pandemiju vidim kao poziv da na generalnom i našem nacionalnom nivou redefinišemo ciljeve i napravimo drugačiji i prosperitetniji svet, izjavila je za RTS poverenica za zaštitu ravnpravnosti Brankica Janković.

Gostujući u Jutarnjem programu Brankica Janković je istakla, na međunarodni dan ljudskih prava, da svake godine taj dan provodi van Beograda. Ove godine posetila je istok Srbije a domaćini su bili Društvo Roma Zaječara i Timočki omladinski centar.

"Imamo nejednaku ekonomsku razvijenost i to moramo da promenmo. Kada odete van Beograda, ono što se neopravdano zove margina društva, to su izuzetni ljudi i najbolje ideje. Pogotovo organizacije koje se bave zaštitom ljudskih prava. Oni vrlo posvećeno rade, razumeju tokove, znaju način kako se treba boriti za ljudska prava", naglašava poverenica.

Prema njenim rečima kada se govori o romskoj populaciji, maloletnički brakovi nažalost nisu iskorenjeni. 

Poručuje da moramo da shvatimo da to nije poštovanje tradicije nego kršenje zakona. 

"Jeste ta stopa maloletničkih brakova mnogo manja, stopa napuštanja osnovnog obrazovanja je takođe manja nego što je bila pre 10, 15 ili 20 godina. Nažalost, nemamo u okviru predškolskog obrazovanja tako visoku stopu a u vrtićima pogotovo jer se još uvek smatra da je vrtić mesto gde se deca čuvaju a ne socijalizuju i stiču neke druge veštine", kaže Brankica Janković.

Dodaje da danas imamo izuzetne mlade Rome koji su završili fakultete, ali se suočavaju sa predrasudama prilikom zapošljavanja, jer je to i dalje jedna nedopustiva stigma. 

Za vreme pandemije, najviše je ugroženo pravo na rad i pravo na jednaku zdravstvenu zaštitu.

"Pitanje je da li bilo koji sistem u ovom trenutku može da vam obezbedi jednak pristup zdravstvenoj zaštiti. Sada su veliki izazovi praznici i mislim da se neće povrediti verska osećanja ako slave proslavimo u krugu porodice", poručuje Poverenca.

"Moramo pronaći balans kako da izađemo iz ove situacije" 

Naglašava da ne možemo da se oslonimo na to da će država da nam uredi sve u životu. Mnogo toga je, kaže Janković, na ličnoj odgovornosti i moramo da vodimo računa da smanjimo kontakte koliko se može i da se pridržavamo svih propisanih mera, da zajedno pronađemo balans kako izaći iz ove situacije.

"Svi smo ranjivi, neki su uplašeni, svi na različite načine ovo doživljavamo. Priča o solidarnosti nikada nije bila važnija nego danas", poručuje Poverenica. 

Prema njenim rečima svakako da je gubitak radnog mesta najveća posledica pandemije a pogotovo kada se radi o ženi. 

"Ja sam bila iznenađena da imamo takvih slučajeva da se izgubi posao iako je zakon eksplicitan da se ne može dobiti otkaz za vreme trajanja trudničkog i porodiljskog bolovanja", ističe Brankica Janković.

Smatra da su žene svakako u vreme pandemije podnele najveći teret jer su se više brinule o kući i porodici.

"Ako nema podele poslova u kući to je nešto što je dramatično teško", poručila je Poverenica za zaštitu ravnpravnosti. 

Kada je u pitanju položaj žena neopravdano se zapostavnja deo koliko žene brinu o najstarijim ukućanima ili o onima koji ne žive u istoj kući. 

Dodaje da se, kada je reč o nasilju nad ženama, ono nije smanjilo i da sve službe u sistemu moraju biti efikasne uprkos pandemiji.

уторак, 22. април 2025.
18° C

Коментари

Da, ali...
Како преживети прва три дана катастрофе у Србији, и за шта нас припрема ЕУ
Dvojnik mog oca
Вероватно свако од нас има свог двојника са којим дели и сличну ДНК
Nemogućnost tusiranja
Не туширате се сваког дана – не стидите се, то је здраво
Cestitke za uspeh
Да ли сте знали да се најбоље грамофонске ручице производе у Србији
Re: Eh...
Лесковачка спржа – производ са заштићеним географским пореклом