Crni brojevi – 15 ubijenih žena od početka godine, većina nikad nije prijavila nasilje

Pre 10 dana ostali smo šokirani vešću da je bivši supružnik spalio ženu u porodičnom nasilju u Beogradu. Ove godine je ukupno ubijeno 15 žena.

Koordinatorka Sigurne kuće Vesna Stanojević, gostujući u Jutarnjem dnevniku, rekla je da je jedna ubijena žena alarm i da je nepojmljivo  zašto toliko žena strada i zašto se tako završavaju neki odnosi među ljudima koji su u nekom periodu bili pozitvni, voljeni.

Ističe da je 15 ubijenih žena veliki broj.

"Mi smo na polovini godine, što znači prema nekoj logici stvari će biti kao i prethodnih godina. Kako god mi pričali, to se dešava mimo nas i nismo u stanju da to kontrolišemo. U većini situacija kada se nasilje desi nemamo prijavu žene da je prijavila nasilje bilo kome, da se žalila, zvala nekoga, da je neko uopšte znao šta se dešava", naglašava Stanojevićeva.

To je osnovna greška koje žene prave kada imaju problem u partnerskom odnosu, ističe.

Dužnost društva, komšija, prijatelja je da ukoliko primete da postoje elementi nasilja da to prijave i da to nije privatna stvar.

"Policija prima i anonimne pozive tako da ljudi nemaju više opravdanja da kažu neću da se mešam", ističe koordinatorka Sigurne kuće i poručuje ženama da moraju da prijave nasilje jer će time sačuvati svoj život. 

U Sigurnoj kući ni tokom karantina nije bilo više poziva.

"Mi smo slušali kako je svuda u svetu bio povećan broj poziva međutim kod nas nije bilo takvih trendova. Nije bilo poziva ali bilo je nekolko ubistava neposredno pošto je karantin bio završen", kaže Vesna Stanojević.

U zakonu o sprečavanju nasilja u porodici, koji se primenjuje već tri godine, postoji jedna stvar koju ne može da se reguliše – šta kada se nasilnik vrati kući. 

"Ja znam mnogo slučajeva da su žene tek posle povratka preživljavale teško nasilje i pretnje, ne toliko fizičko nasilje koliko pretnje i psihičko maltretiranje i žene i dece", kaže Vesna Stanojević.

уторак, 22. април 2025.
16° C

Коментари

Da, ali...
Како преживети прва три дана катастрофе у Србији, и за шта нас припрема ЕУ
Dvojnik mog oca
Вероватно свако од нас има свог двојника са којим дели и сличну ДНК
Nemogućnost tusiranja
Не туширате се сваког дана – не стидите се, то је здраво
Cestitke za uspeh
Да ли сте знали да се најбоље грамофонске ручице производе у Србији
Re: Eh...
Лесковачка спржа – производ са заштићеним географским пореклом