Posao koji mora da se voli

Obeležava se međunarodni dan medicinskih sestara. Mnoge od njih i danas su bile na radnom mestu, ne strahujući za život i u vreme koronavirusa. Predsednik Aleksandar Vučić čestitao je medicinskim sestrama njihov Dan ocenjujući da svaki dan biju herojske bitke za život i zdravlje naših ljudi.

Posao medicinske sestre treba voleti, samo onaj ko iskreno voli ljude može da bude medicinska sestra, kaže na svoj dan Žaklina Pajević, medicinska sestra Kliničkog centra Niš.

Za njih ne postoje praznici, ostavljaju svoju da bi lečile drugu decu, neguju bolesne, podrška su i posrnulima i iznemoglima, onima koji znaju da cene njihovu profesiju, ali i onima koji to ne znaju. Pružaju negu, saosećanje i utehu i to bez recepta. Neko je rekao i da iza svakog vrsnog lekara, stoji još vrednija i požrtvovanija medicinska sestra.

"Timski radimo, odgovorne smo, savesne, a pogotovo u ova dva meseca, mnogo toga smo prošle, nismo imale radno vreme", kaže Senka Vorkapić, glavna sestra Opšte bolnice u Smederevskoj Palanci.

U Bolnici u Smederevskoj Palanci od 300 sestara, 17 je bilo pozitivno na kovid, na sreću, sve su sada dobro. One koje rade u Smederevu uspele su da brinu o najtežim pacijentima, a da sačuvaju sebe.

"One su se ponele kao heroji, ne zato što su zbrinjavale najteže pacijente, već što su rekle da moraju ovo da izdrže i da daju maksimum od sebe", kaže Ivana Spasić, glavna sestra Opšte bolnice u Smederevu.

"Sigurno bih da se ponovo rodim ponovo bila medicinska sestra. Disati punim plućima, pomagati ljudima, pružati toplinu, i onda osetiti reči zahvalnosti, to puni srce, puni dušu", kaže Žaklina Pajević.

Mladi žele da rade 

Iako je posao težak i traži mnogo odricanja, na sreću, imamo mlade ljude koji žele da rade kao medicinske setsre i tehničari, i mnogi su sada i dobili posao.

Tijani Krstić, mladoj sestri iz Kliničkog centra Niš najteže je, kaže, bilo da se privikne na svu opremu, ali da su kolege bile odlične i pokazale posao. 

"Naše radno vreme je čestiri sata u Intenzivnoj nezi, sa celom zaštitnom opremom, tako da nam se samo oči vide", Jovana Nikolić iz KBC "Dragiša Mišović".

Milika Ašanin, direktor Kliničkog centra Srbije kaže da je u vreme epidemije primljeno 88 lekara i 178 sestara i tehničara, od kojih 34 lekara i 104 sestre u stalni radni odnos.

"Bilo je neophdono da se zdravstveni sistem osveži i ova nesrećna situacija je došla kao idealno rešenje, da sva ova divna deca budu primljena", kaže prof. dr Vladimir Đukić, direktor KBC "Dr Dragiša Mišović".

Srbiju godišnje napusti oko 1.000 medicinskih sestara, a da ne bude tako trebalo bi da pomogne i povišica. Plata sestre u Infektivnoj klinici sada je malo viša od 54.000 dinara, sestre na intenzivnoj nezi oko 61.000, što je sve osnovna zarada bez dodataka, noćnog rada i rada vikendom.

уторак, 22. април 2025.
18° C

Коментари

Da, ali...
Како преживети прва три дана катастрофе у Србији, и за шта нас припрема ЕУ
Dvojnik mog oca
Вероватно свако од нас има свог двојника са којим дели и сличну ДНК
Nemogućnost tusiranja
Не туширате се сваког дана – не стидите се, то је здраво
Cestitke za uspeh
Да ли сте знали да се најбоље грамофонске ручице производе у Србији
Re: Eh...
Лесковачка спржа – производ са заштићеним географским пореклом