Kako rešiti problem naplate alimentacije

Problem neplaćanja izdržavanja sve je izraženiji u našem društvu. O tome su, u organizaciji pokrajinskog ombudsmana, u Subotici danas raspravljali sudije, tužioci, advokati i zaposleni u centrima za socijalni rad.

Nepružanje izdržavanja odnosi se na supružnike, roditelje, srodnike, a najčešće na decu. Prema podacima Osnovnog suda u Subotici više od 1.300 predmeta godišnje bavi se porodičnim pravom, a oko 20 procenata obavezanih sudskom presudom ne plaća alimentaciju, najčešće ženama i deci.

"Najlakše je naplatiti ako on ima redovna mesečna primanja, što u današnje vreme nije uvek tako, jer zna da radi na crno, da su to povremeni poslovi, u nadnicu. Sud takve predmete radi prioritetno", kaže Rozalija Tumbas, vršilac funkcije predsednice Osnovnog suda u Subotici.

Nepružanje izdržavanja podložno je i krivičnim sankcijama. Međutim, tužilaštvo najčešće traži uslovnu osudu koja bi naterala tuženog da što pre plati alimentaciju.

"Mi ovo činimo budući da je interes oštećenih to da se dobije novac koji je potreban za idržavanje i to u što kraćem roku, a ne da se vode krivični postupci u kojima one same ne vole da učestvuju", kaže Milka Belančić, zamenica osnovnog javnog tužioca u Subotici.

Sve su češći slučajevi da punoletna deca zanemaruju roditelje, a oni se teško odlučuju da tuže svoje potomke.

"Imali smo veoma često slučaj da se roditelji stide da tuže svoju decu čak i ako znaju da je to uslov da bi dobili materijalnu podršku", kaže Jasmina Zimonjić, direktorka Centra za socijalni rad iz Bačke Topole.

Pokrajinski ombudsman se zalaže za pronalaženje sistemskog rešenja za sve one koji još čekaju sudsku odluku.

"Napraviti pandan Fondu solidarnosti. Da li će se on zvati Alimentacioni fond, da li će se zvati Fond solidarnosti za izdržavanje. Sam naziv nije važan, važno je rešenje", kaže Zoran Pavlović, pokrajinski zaštitnik građana.

Advokati koji se bave porodičnim pravom ukazali su na primere dobre prakse poput izraelskog, gde se iz državnog fonda mesečni iznos uplaćuje odmah po nastanku potrebe, a država se naplaćuje kada se postupak okonča.

уторак, 22. април 2025.
16° C

Коментари

Da, ali...
Како преживети прва три дана катастрофе у Србији, и за шта нас припрема ЕУ
Dvojnik mog oca
Вероватно свако од нас има свог двојника са којим дели и сличну ДНК
Nemogućnost tusiranja
Не туширате се сваког дана – не стидите се, то је здраво
Cestitke za uspeh
Да ли сте знали да се најбоље грамофонске ручице производе у Србији
Re: Eh...
Лесковачка спржа – производ са заштићеним географским пореклом