Medicinske sestre otišle u inostranstvo, stare nema ko da neguje

Stanari Doma za invalidna lica u Zemunu, zbog nedostatka negovatelja, sve teže se bore sa svakodnevicom. U ovom trenutku nedostaje bar trećina stručnjaka koji su ovim ljudima neophodni. Ni ravnopravan ni dostojanstven život. Na šta imaju pravo?

Stanari Doma za odrasla invalidna lica već sada satima čekaju da im neko pomogne da ustanu ili se okrenu u krevetu, kolicima, ručaju, a strahuju da bi mogli da ostanu i bez ovo malo negovatelja koliko ih je ostalo u Domu.

Problem je nastao zbog zabrane zapošljavanja, ali i odlaska negovatelja i medicinskih sestara u inostranstvo. Poverenica za zaštitu ravnopravnosti, Brankica Janković, obraćala se Vladi i resornom ministarstvu.

"Ne smemo dozvoliti mere štednje koje se sprovode i koje treba da se sprovode, ne sporimo, ali da se one odraze na kvalitet života najosteljivijih građana. Nije naše društvo jako ako su ti najslabiji među nama još slabiji i ako su njih zapravo najviše pogodile mere štednje. Dakle treba pronaći razumnu meru, trebalo je da taj problem bude odavno rešen", kaže poverenica za zaštitu ravnopravnosti Brankica Janković.

I nije ovo jedina ustanova u kojoj nije lako.

"Mi smo na to ukazali i u prošlogodišnjem i u pretprošlogodišnjem izveštaju o radu koji smo i predstavili u Narodnoj skupštini. Imamo i zaključak Narodne skupštine, nakon rasprave u plenumu, da je ovo pitanje koje hitno treba rešavati. Opet stoji u našem izveštaju, opet smo se obraćali Ministarstvu, nije od njih stigao odgovor", kaže Jankovićeva.

Ministarstvo za rad RTS-u je poslalo odgovor, u kome kažu da zdravstvene radnike zapošljava Ministarstvo zdravlja i da su se predstavnici ta dva ministarstva prošle godine dogovorili da se 2020. zaposli kadar koji nedostaje ustanovama socijalne zaštite. Direktori, upravnici mogu da traže nove radnike, ali o zaposlenju ne odlučuju oni.

"Mi smo i ukazivali na obesmišljavanje odgovornosti onih koji vode institucije, upravo smo na to nekoliko puta ukazali: ako vi stalno tražite dozvolu za zaposlenje od nekog organa koji se nalazi negde drugde, komisije koja se nalazi u Beogradu, odlučuje sa centralnog mesta, a vi imate situaciju na terenu danas da je pet ljudi bolesno, na bolovanju", kaže Jankovićeva.

Žene iz Doma za invalidna lica najavile su da će se žaliti nezadovoljne činjenicom da je u ovom trenutku više negovatelja muškaraca. Ne bi se za probleme invalida možda ni čulo da nisu dospeli do medija.

"Ne treba stvari da rešavamo tako što se dođe do javnosti, jer onda, s druge strane, onaj ko rukovodi ustanovom će krenuti, ne samo oni, nego krenuće da prikrivaju stvari od medija, što će se odraziti opet na kvalit života građana. Hajde da obrnemo situaciju, da kad nam neko ukaže na problem, da onaj ko je odgovoran, u ovom slučaju to je Ministarstvo, krene da ga rešava tog trenutka", kaže poverenica za zaštitu ravnopravnosti. 

Među prvima smo potpisali konvenciju o unapređenju položaja osoba sa invaliditetom, usvojili dobre zakone, ali šta vredi kada to u praksi ne možemo da ostvarimo.

недеља, 20. април 2025.
13° C

Коментари

Da, ali...
Како преживети прва три дана катастрофе у Србији, и за шта нас припрема ЕУ
Dvojnik mog oca
Вероватно свако од нас има свог двојника са којим дели и сличну ДНК
Nemogućnost tusiranja
Не туширате се сваког дана – не стидите се, то је здраво
Cestitke za uspeh
Да ли сте знали да се најбоље грамофонске ручице производе у Србији
Re: Eh...
Лесковачка спржа – производ са заштићеним географским пореклом