Preminula Nedžmije Pagaruša

Nekadašnja istaknuta jugoslovenska i albanska umetnica Nedžmije Pagaruša preminula je u 87. godini, objavila je na Fejsbuku njena porodica.

Nedžmije Pagaruša je osnovnu školu završila u Mališevu, a zatim je tri godine pohađala solo pevanje u muzičkoj školi u Beogradu.

Muzičku karijeru započela je kao solista u Radio Prištini 1948. Istovremeno je bila angažovana u Albanskoj drami tadašnjeg Pokrajinskog narodnog pozorišta.

Više od 40 godina pevala je albanske narodne pesme, kao i poznate operske arije.

Nedžmije Pagaruša je bila solista Radio Prištine i folklornog ansambla "Šota". Imala je oko 150 solističkih interpretacija, od kojih je mali broj sačuvan.

Prve ploče snimila je za PGP RT Beograd. Svojim interpretacijama stekla je veliku popularnost u ondašnjoj Jugoslaviji, Albaniji i Bugarskoj.

Njena najpopularnija pesma je Čobanica, koju je komponovao Redžo Mulić, po tekstu pesnika Rifata Kukaja.

U svojoj bogatoj karijeri igrala je u 11 jugoslovenskih i albanskih filmova.

Povodom smrti Nedžmije Pagaruše, direktor Kancelarije za KiM Marko Đurić je na Fejsbuku napisao da njena smrt ostavlja veliku prazninu u kulturi našeg regiona.

"Njen neponovljivi glas i virtuoznost bili su most između kultura i naroda. Moje saučešće svima koji su ožalošćeni njenim odlaskom", napisao je Đurić na Fejsbuku.  

Број коментара 1

Пошаљи коментар

Упутство

Коментари који садрже вређање, непристојан говор, непроверене оптужбе, расну и националну мржњу као и нетолеранцију било какве врсте неће бити објављени. Говор мржње је забрањен на овом порталу. Коментари се морају односити на тему чланка. Предност ће имати коментари граматички и правописно исправно написани. Коментаре писане великим словима нећемо објављивати. Задржавамо право избора и краћења коментара који ће бити објављени. Коментаре који се односе на уређивачку политику можете послати на адресу webdesk@rts.rs. Поља обележена звездицом обавезно попуните.

понедељак, 21. април 2025.
23° C

Коментари

Da, ali...
Како преживети прва три дана катастрофе у Србији, и за шта нас припрема ЕУ
Dvojnik mog oca
Вероватно свако од нас има свог двојника са којим дели и сличну ДНК
Nemogućnost tusiranja
Не туширате се сваког дана – не стидите се, то је здраво
Cestitke za uspeh
Да ли сте знали да се најбоље грамофонске ручице производе у Србији
Re: Eh...
Лесковачка спржа – производ са заштићеним географским пореклом