Borba duža od decenije, da li će se Dobrila vratiti u stan u kom je živela 45 godina

Ljudi koji bi zbog dugova, ili tuđeg duga, mogli da ostanu bez krova nad glavom u izvršnom postupku, ohrabreni su nedavnom odlukom Ustavnog suda u slučaju Dobrile Petrović iz Beograda.

Duže od decenije traje sudska borba Dobrile Petrović da se utvrdi da je posle smrti muža stekla svojstvo zakupca stana na neodređeno vreme.

U međuvremenu je 2017. sa porodicom izbačena iz doma u kojem je, kaže, živela 45 godina.

Tu presudu Apelacionog suda poništio je Ustavni sud, što Dobrili daje nadu da će se u stan vratiti.

"Vratio je na ponovno odlučivanje Apelacionom sudu, gde je u svom opisu dao sve elemente koji su niži sudovi trebalo da donesu u moju korist, počeviši od zaštite ljudskih prava do nestvaranja beskućništva", kaže Dobrila.

Ustavni sud obrazlaže – ni prvostepeni ni drugostepeni sud u presudama nisu uzeli u obzir to što se Dobrila Petrović pozvala na Evropsku konvenciju o ljudskim pravima koja garantuje pravo na poštovanje doma.

Umesto toga, bavili su se samo zakonskim uslovima za iseljenje iz stana. Nisu se upuštali u ocenu da li je iseljenje imalo legitiman cilj i da li je bilo neophodno u demokratskom društvu.

"Apelacioni sud treba da donese novu odluku u skladu sa ocenama i stavovima Ustavnog suda", piše u odgovoru Ustavnog suda.

Dobrila se nada pobedi pravde 

Dobrila Petrović navodi da je toliko pod stresom, da ne zna ni da li da se radujem ili da se ne raduje.

"Očekujem da konačno pravda pobedi. Troškovi moji iznose otprilike 12.000 evra. To neko treba da plati, a moj duševni bol, moje suze i nebavljenje mojim unucima, najdražim na svetu, to niko ne može da mi plati", navodi Dobrila Petrović.

Za Dobrilu čini se ima šanse da se vrati u stan. A šta je sa ljudima čija je imovina prodata u izvršnom postupku, a sud je kasnije utvrdio da su oni bili u pravu?

"U izvršnom postupku imovina se najčešće ne vraća ukoliko je izvršena prodaja imovine. Naknadu štete zbog neke odluke koja je kasnije doneta snosiće onaj za koga sud utvrdi da je učinio propust, to može da bude i država i neka stranka u postupku, može da bude poverilac, neko treće lice, može da se desi da bude i javni izvršitelj", kaže javni izvršitelj Tamara Gucunja.

U združenoj akciji "Krov nad glavom" podsećaju da Ministarstvo pravde nije prihvatilo njihov predlog da nepokretnost koja ima funkciju doma bude izuzeta iz prinudnog izvršenja.

Poslednjim izmenama Zakona određeno je da dužnik ne može ostati bez krova nad glavom samo ako je reč o komunalnom dugu do 5.000 evra.

Број коментара 1

Пошаљи коментар

Упутство

Коментари који садрже вређање, непристојан говор, непроверене оптужбе, расну и националну мржњу као и нетолеранцију било какве врсте неће бити објављени. Говор мржње је забрањен на овом порталу. Коментари се морају односити на тему чланка. Предност ће имати коментари граматички и правописно исправно написани. Коментаре писане великим словима нећемо објављивати. Задржавамо право избора и краћења коментара који ће бити објављени. Коментаре који се односе на уређивачку политику можете послати на адресу webdesk@rts.rs. Поља обележена звездицом обавезно попуните.

уторак, 22. април 2025.
17° C

Коментари

Da, ali...
Како преживети прва три дана катастрофе у Србији, и за шта нас припрема ЕУ
Dvojnik mog oca
Вероватно свако од нас има свог двојника са којим дели и сличну ДНК
Nemogućnost tusiranja
Не туширате се сваког дана – не стидите се, то је здраво
Cestitke za uspeh
Да ли сте знали да се најбоље грамофонске ручице производе у Србији
Re: Eh...
Лесковачка спржа – производ са заштићеним географским пореклом