EU podržala Nacionalnu strategiju za upravljanje otpadom  

Da bi se uredio sistem prikupljanja otpada, Evropska unija je sa milion i po evra podržala izradu nove Nacionalne strategije i plana upravljanja otpadom i programa prevencije otpada.

U Srbiji se godišnje proizvede dva i po miliona tona komunalnog otpada, ima više hiljada divljih deponija, a reciklira se oko deset procenata.

"Nelegalno odlaganje otpada itekako zagađuje životnu sredinu, zagađuje nam vode, zemljište, hranu. Zašto je ovoliki mortalitet u Srbiji, pa zbog toga što nam je životna sredina zagađena i imamo probleme u svakom segmentu. Dakle rešiti pitanje otpada podrazumeva da ćemo zaštititi vodu, zemljište, a to znači i hranu, a to znači i naše zdravlje", kaže Goran Trivan, ministar zaštite životne sredine.

Evropska unija je u poslednje dve decenije uložila četiristo miliona evra u zaštitu životne sredine u Srbiji.

"Životna sredina nije odgovornost samo jednog ministarstva. Ona je odgovornost celokupne Vlade i mi kao Evropska unija nastavićemo da podržavamo te napore za snažniju zaštitu životne sredine na putu pridruživanja EU, a to je prvenstveno pitanje dobrobiti i zdravlja građana Srbije", kaže šef delegacije EU u Srbiji Sem Fabrici.

Svoja iskustva u rešavanju problema otpada preneli su i eksperti iz Litvanije, Švedske i Austrije.

"Potrebno je da se poveća svest u javnosti o problemima životne sredine. Austrija pruža podršku jer je naš motiv da imamo čistiju i zdraviju Srbiju", kaže ambasador Austrije Nikolas Luteroti.

Rukovodilac programa razvojne saradnje Švedske i Srbije Ola Andersin kaže  da su standardi zaštite životne sredine teški za postizanje, ali su neophodni da bismo imali čisto okruženje.

"Radimo na pripremi separacije otpada u šesnaest opština u Srbiji i nadamo se da će razdvajanje otpada na mestu nastanka postati svakodnevica", kaže ona. 

Nacionalni plan je i smanjenje odlaganja biorazgradivog otpada na deponije za 65 odsto do 2030, postizanje stope ponovnog iskorišćenja od najmanje 60 odsto ambalažnog otpada do 2025. godine.

 

Број коментара 0

Пошаљи коментар

Упутство

Коментари који садрже вређање, непристојан говор, непроверене оптужбе, расну и националну мржњу као и нетолеранцију било какве врсте неће бити објављени. Говор мржње је забрањен на овом порталу. Коментари се морају односити на тему чланка. Предност ће имати коментари граматички и правописно исправно написани. Коментаре писане великим словима нећемо објављивати. Задржавамо право избора и краћења коментара који ће бити објављени. Коментаре који се односе на уређивачку политику можете послати на адресу webdesk@rts.rs. Поља обележена звездицом обавезно попуните.

уторак, 22. април 2025.
18° C

Коментари

Da, ali...
Како преживети прва три дана катастрофе у Србији, и за шта нас припрема ЕУ
Dvojnik mog oca
Вероватно свако од нас има свог двојника са којим дели и сличну ДНК
Nemogućnost tusiranja
Не туширате се сваког дана – не стидите се, то је здраво
Cestitke za uspeh
Да ли сте знали да се најбоље грамофонске ручице производе у Србији
Re: Eh...
Лесковачка спржа – производ са заштићеним географским пореклом