Kako se zaštititi od zlonamernih korisnika interneta

Pre pola veka u Kaliforniji je poslata prva elektronska poruka. Internet je doneo velike prednosti, ali i opasnosti. Digitalna i onlajn bezbednost prepliće se sa fizičkom bezbednošću i integritetom. Republički tužilac za visokotehnološki kriminal Branko Stamenković kaže da su deca najugroženiji deo populacije na internetu.

Šteta od sajber kriminala u svetu iznosi 500 milijardi dolara na godišnjem nivou.

Srbija često dobija priznanja za napore, koje čini u borbi protiv visokotehnoloskog kriminala.

Republički tužilac za visokotehnološki kriminal Branko Stamenković kaže da se i u Srbiji primećuje porast krivičnih dela koji za svoju osnovu imaju traženje ekonomske dobiti.

"Državni organi Republike Srbije ulažu maksimalne napore da se ovakva vrsta izvršenja krivičnih dela suzbije i u tome imamo određene uspehe koji su često značajni i na međunarodnom planu", kaže Stamenković.

Ističe da je uvek potrebno razgovarati sa građanima i probuditi svest da internet nosi opasnosti i da je potrebno biti oprezan pri njegovom korišćenju, kako u privatne, tako i u poslovne svrhe.

Stamenković kaže da se na zamke nailazi, pre svega, pri korišćenju društvenih mreža.

"Preko 78 odsto populacije u Srbiji koristi računare i internet, a podaci govore da 50 odsto svih internet korisnika u našoj zemlji koristi i društvene mreže", ističe Stamenković.

"Deca najugroženija" 

Branko Stamenković naglašava da su deca najugroženiji deo populacije na internetu.

"Najmlađi često ne razumeju koje su opasnosti na internetu i ne znaju da ga koriste i osobe koje nisu dobronamerne i koje žele da ostvare kontakt sa maloletnim osobama radi izvršenja krivičnih dela protiv polnih sloboda", upozorava Stamenković.

Ističe da se uglavnom radi o devojčicama, ali da ima i dečaka sa kojima takozvani "seksualni predatori" pokušavaju da ostvare kontakt i da ih nagovore na sastanak u realnom svetu.

"U takvim situacijama momentalno i veoma rigorozno reagujemo, ali potrebna nam je saradnja sa roditeljima bez koje nema uspeha. Oni moraju imati uvid u komunikaciju koju njihova deca uspostavljaju na internetu", kaže Branko Stamenković.

Naglašava da građani moraju biti svesni da postoji sudska zaštita odnosa na internetu i da treba da se raspitaju koja su njihova prava.

Број коментара 0

Пошаљи коментар

Упутство

Коментари који садрже вређање, непристојан говор, непроверене оптужбе, расну и националну мржњу као и нетолеранцију било какве врсте неће бити објављени. Говор мржње је забрањен на овом порталу. Коментари се морају односити на тему чланка. Предност ће имати коментари граматички и правописно исправно написани. Коментаре писане великим словима нећемо објављивати. Задржавамо право избора и краћења коментара који ће бити објављени. Коментаре који се односе на уређивачку политику можете послати на адресу webdesk@rts.rs. Поља обележена звездицом обавезно попуните.

среда, 16. април 2025.
14° C

Коментари

Da, ali...
Како преживети прва три дана катастрофе у Србији, и за шта нас припрема ЕУ
Dvojnik mog oca
Вероватно свако од нас има свог двојника са којим дели и сличну ДНК
Nemogućnost tusiranja
Не туширате се сваког дана – не стидите се, то је здраво
Cestitke za uspeh
Да ли сте знали да се најбоље грамофонске ручице производе у Србији
Re: Eh...
Лесковачка спржа – производ са заштићеним географским пореклом