Anketari izlaze na teren, ispituju nas koliko smo zdravi

U toku je istraživanje zdravlja stanovništva Srbije. Kada se 30. decembra završi, znaćemo da li smo zdraviji nego 2013 , kada je rađeno prethodno istraživanje. Sprovodi ga Republički zavod za statistiku u saradnji sa Institutom "Batut " i Ministarstvom zdravlja.

Doc. dr Verica Jovanović, direktorka Instituta "Batut" navodi da će se tokom četvrtog istraživanja zdravlja stanovništva Srbije u razgovoru sa anketarima saznati kako građani doživljavaju svoje zdravlje, do koje mere koriste zdravstvenu zaštitu i kako se brinu o svom zdravlju – prihvatajući određene stilove života ili oslanjajući se na preventivne i druge zdravstvene usluge.

"U toku razgovora sa građanima saznaćemo kakve su im životne navike, da li je pušenje zastupljeno ili ne, kakav je način ishrane, saznaćemo podatke o korišćenju zdravstvene zaštite, kako i na koji način sprovode dane, koliko je zastupljena fizička aktivnost, kakvva im je ishrana", objašnjava Jovanovićeva.

Dodaje da će se tokom sprovođenja istraživanja obaviti i osnovna antropološka merenja, poput visine i telesne mase, kao i merenje krvnog pritiska anketiranih građana.

"Tokom ankete građani će, na osnovu izvršenih merenja, od zdravstvenog radnika, člana tima anketara, besplatno dobiti osnovne informacije o svom zdravlju", objašnjava Jovanovićeva.

Dodaje da će tokom ankete građani, na osnovu izvršenih merenja, od zdravstvenog radnika, člana tima anketara, besplatno dobiti osnovne informacije o svom zdravlju. 

Kako kaže, dobijeni podaci poslužiće za planiranje zdravstvene zaštite, za procenu rasprostranjenosti različitih bolesti, sagledavanje uzroka njihovog nastajanja, kao i za definisanje načina lečenja i kontrole, odnosno za unapređenje javnog zdravlja u Srbiji.

Dodaje da sa istim pitanjima nastupaju i sve zemlje EU u isto vreme.  

"Na isti način sa istim pitanjima nastupaju i sve zemlje EU u isto vreme. Dakle u ovom trenutku se sprovodi istraživanje u većini Evropskih zemalja, metodologija je ista a pitanja se nalaze na 32 stranice upitnika", objašnjava Jovanovićeva.

Svi podaci prikupljeni u istraživanju, u skladu sa odredbama Zakona o zvaničnoj statistici, predstavljaju službenu tajnu i objavljuju se isključivo u zbirnom (agregiranom) obliku.

Takođe, u skladu sa Zakonom o zaštiti podataka o ličnosti, svi podaci će biti prikupljani isključivo uz pisanu saglasnost ispitanika.

Kako je navedeno u saopštenju RZS, istraživanje će se sprovoditi u skladu sa međunarodnim standardima, svakih šest godina, a glavni cilj je da se, na osnovu reprezentativnog uzorka (oko 6.000 slučajno izabranih domaćinstava), dobije opis zdravstvenog stanja stanovništva.

Број коментара 3

Пошаљи коментар

Упутство

Коментари који садрже вређање, непристојан говор, непроверене оптужбе, расну и националну мржњу као и нетолеранцију било какве врсте неће бити објављени. Говор мржње је забрањен на овом порталу. Коментари се морају односити на тему чланка. Предност ће имати коментари граматички и правописно исправно написани. Коментаре писане великим словима нећемо објављивати. Задржавамо право избора и краћења коментара који ће бити објављени. Коментаре који се односе на уређивачку политику можете послати на адресу webdesk@rts.rs. Поља обележена звездицом обавезно попуните.

среда, 15. јануар 2025.
-2° C

Коментари

Nemogućnost tusiranja
Не туширате се сваког дана – не стидите се, то је здраво
Cestitke za uspeh
Да ли сте знали да се најбоље грамофонске ручице производе у Србији
Re: Eh...
Лесковачка спржа – производ са заштићеним географским пореклом
Predmeti od onixa
Уникатни украси од оникса
Ruzmarin
Рузмарин – биљни еликсир младости, чува наше памћење и отклања болове