Uklanjanje azbesta skupo, prioritet stambeni objekti i škole

Kada je krajem 70-ih godina, zbog štetnog uticaja na zdravlje ljudi, obustavljena upotreba azbesta u građevinskoj industriji, skoro polovina objekata u Srbiji bila je sasvim ili delimično obložena tim materijalom. Najavljeno uklanjanje azbesta je skupo i posao bi mogao potrajati godinama. Prioritet su, kažu nadležni, stambeni i školski objekti.

Posle brojnih peticija, u Mačvanskoj Mitrvici je tek nedavno srušena školska zgrada obložena azbestom. Pre toga meštani su upozoravali da neće slati decu na nastavu. Sada se gradi nova zgrada.

"Ova stara škola, kako se broj stanovnika povećavao, stalno se dograđivala. I to je sve bilo sa tim azbestnim pločama i tim brzim materijalima. Evo, napokon je njima istekao rok i sve se to sada uklanja", ističe direktor OŠ „Dobrosav Vukosavljević Narod" iz Mačvanske Mitrovice Slađan Papić.

Zbog niske cene ali karakteristika, azbest je do 70-ih godina često korišćen u izgradnji. Kada je 2005. i Evropska unija zvanično zabranila njegovu upotrebu, počelo je uklanjanje azbesta sa zgrada. Na izgradnju nove fiskulturne sale, više od decenije, čekaju i učenici Srednje tehničke škole u Somboru.

"Imamo zabranu korišćenja sale za fizičko. Vidite, to je naša sala koja je od azbesta. Nije problem samo što je od azbesta, već što su i bočni potporni zidovi počeli da propadaju. Na nama je da razmišljamo da li je u pitanju zdravlje, i tako je odlučeno da se sala ne može koristiti", objašnjava direktorka Srednje tehničke škole u Somboru Suzana Vukićević.

Razloga za zabrinutost ima, kažu stručnjaci, ali ne uvek. Azbest je, objašnjavaju, opasan za ljude samo kada se njegova vlakna nađu u vazduhu.

"Azbest, odnosno te ploče i predmeti od azbesta i ti materijali nisu opasni do trenutka dok ne dođe do oštećenja ili uklanjanja. Jer, samo kada se čestice oslobode, one su opasne zbog udisanja. On nije radioaktivan, niti ispušta neke toksične materije", tvrdi pomoćnik ministra za zaštitu životne sredine Filip Abramović.

U toku je izrada Nacionalnog registra azbestnih objekata sa podacima o lokaciji, količini i njegovom bezbednom odlaganju.

Uklanjanje azbesta je skup posao i zahteva posebno obučene ljude. Trenutno, za odvoženje i skladištenje samo jedne tone azbesta, potrebno je oko 350 evra.

Za sada, na samo tri regionalne sanitarne deponije u Srbiji, moguće je odlagati azbestni otpad. To, međutim, neće biti dovoljno, pa se pominje izgradnja novih deponija za taj otpada.

Број коментара 2

Пошаљи коментар

Упутство

Коментари који садрже вређање, непристојан говор, непроверене оптужбе, расну и националну мржњу као и нетолеранцију било какве врсте неће бити објављени. Говор мржње је забрањен на овом порталу. Коментари се морају односити на тему чланка. Предност ће имати коментари граматички и правописно исправно написани. Коментаре писане великим словима нећемо објављивати. Задржавамо право избора и краћења коментара који ће бити објављени. Коментаре који се односе на уређивачку политику можете послати на адресу webdesk@rts.rs. Поља обележена звездицом обавезно попуните.

уторак, 22. април 2025.
17° C

Коментари

Da, ali...
Како преживети прва три дана катастрофе у Србији, и за шта нас припрема ЕУ
Dvojnik mog oca
Вероватно свако од нас има свог двојника са којим дели и сличну ДНК
Nemogućnost tusiranja
Не туширате се сваког дана – не стидите се, то је здраво
Cestitke za uspeh
Да ли сте знали да се најбоље грамофонске ручице производе у Србији
Re: Eh...
Лесковачка спржа – производ са заштићеним географским пореклом