субота, 10.08.2019, 08:21 -> 12:16
Извор: РТС
Rebić: Alkohol najčešći uzrok saobraćajnih nesreća
Od početka godine na srpskim putevima stradalo 300 ljudi, od početka leta 130, a samo u julu 63 osobe. Direktor policije Vladimir Rebić izjavio je za RTS da je alkohol jedan od najčešćih uzročnika saobraćajnih nesreća. Kaže da policija pojačava kontrolu alko-testovima i da bi neslavnu statistiku trebalo da popravi otvaranje puta Obrenovac-Čačak.
Gotovo da nije bilo dana u junu, u julu, a ni u avgustu da nije bilo poginulih na srpskim putevima – 54 u junu, 63 u julu.
Direktor policije Vladimir Rebić ističe da zabrinjava to što je samo za jedan dan izgubljeno pet života, kao što se juče desilo na Ibarskoj magistrali.
"Statistika kaže da u letnjim mesecima deset godina unazad prosečno gine između 170 i 260 ljudi", rekao je Rebić gostujući u Jutarnjem dnevniku RTS-a.
Prema njegovim rečima, najtragičnija godina bila je 2012. kada je stradalo 265, a najpovoljnija 2014. kada je poginulo 140 ljudi.
"U ovom trenututku mi smo oko brojke 120, i ova godina će biti nepovoljnija u odnosu na tu 2014. Naša je procena da će tu biti između 170 i 180 žrtava, što je prosek zadnjih deset godina", rekao je Rebić.
U tom smislu, preduzeto je više mera – od uvođena kontrole prosečne brzine, alko-testa, vezivanja pojasa, zabrane upotrebe mobilnih telefona u vožnji...
Rebić je podsetio da je izmenjen Zakon o bezbednosti sabraćaja i ukazao da policija napiše oko milion kazni godišnje.
Navodi da je ljudski faktor primaran uzrok saobraćajnih nesreća, a da su razlozi višestruki, posebno ako se vozi pod dejstvom alkohola.
Da bi se to sprečilo, Rebić kaže da preduzeto niz zakonskih rešenja, a i više mera na samom terenu što druge zemlje nemaju.
"Gotovo da zakon ne može biti rigorozniji zato što smo mi vezani za Zakon o prekršajima. Po tom zakonu maksimala kazna zatvora je 60 dana. Mi smo za nasilničku vožnju propisali kaznu od 30 do 60 dana i ona podrazumeva i upravljanje pod alkoholom od više od dva promila, plus novačna kazna od 120 do 140 hiljada dinara", kaže Rebić.
I pore svega toga, policija svakog meseca otkrije najmanje 150 vozača koji sebi dozvoljavaju da upravaju vozilom u takvom stanju.
Navodi da će se otvaranjem auto-puta od Obrenovca do Ljiga stanje poboljšati i da će se smanjiti gužve na Ibarskoj magistrali.
"Na graničnim prelazima promet robe i putnika u 2018. godine je bio oko 72 miliona prelaza državne granice. Mađari i Hrvati imaju standarde koje prepisuje EU, a iako je Srbija povećala broj traka, gužve su neminovne. U saradnju sa AMSS-om imamo sistem kamera da se vozači uvere u stanje na putevima i sa 'Putevim Srbije' na portalima obaveštavamo javnost o situaciji na putevima", kaže Rebić.
Упутство
Коментари који садрже вређање, непристојан говор, непроверене оптужбе, расну и националну мржњу као и нетолеранцију било какве врсте неће бити објављени. Говор мржње је забрањен на овом порталу. Коментари се морају односити на тему чланка. Предност ће имати коментари граматички и правописно исправно написани. Коментаре писане великим словима нећемо објављивати. Задржавамо право избора и краћења коментара који ће бити објављени. Коментаре који се односе на уређивачку политику можете послати на адресу webdesk@rts.rs. Поља обележена звездицом обавезно попуните.
Број коментара 8
Пошаљи коментар