Šminkeri i zlatari među najtraženijim profesijama

Više od 9.000 slobodnih mesta ostalo je u srednjim školama i gimnazijama. Prve procene su da će oko 65 odsto učenika upisati onu školu koju su kao prvu naveli na listi želja. Aleksandar Pajić, pomoćnik ministra za prosvetu za srednje obrazovanje, navodi za RTS da je preko 87 odsto učenika upisalo srednje škole kao i da veliko interesovanje vlada za zanate.

Aleksandar Pajić je, gostujući u Jutarnjem dnevniku RTS-a, naveo da je najveće interesovanje učenika za medicinske škole, elektrotehničke škole, gimnazije, ugostiteljske škole, ali i za zanate.

"I ove godine za ugostiteljske škole vlada veliko interesovanje učenika, ali i za školu nege i lepote, gde se za 30 mesta javila 572 učenika. U politehničkoj školi za zlatara javilo se preko 450 učenika. Za učenike sa posebnim sposobnostima za računarstvo i informatiku u jednoj školi za 20 mesta javilo se preko 350 učenika. To govori o velikom interesovanju ne samo za one obrazovne profile koji omugućavaju nastavak školovanja nego i za zanate", objašnjava Pajić.

Govoreći o IT odeljenjima, navodi da i dalje vlada veliko interesovanje učenika.

"IT odeljenja jesu zaista popularna, veliki broj učenika se prijavi za njih i pokažu veliko znanje. Ove godine ćemo imati 53 odeljenja sa preko 1.000 učenika. I ubuduće ćemo se truditi da pratimo potrebe tržišta", navodi Pajić.

Dodaje da je oko 87 odsto učenika upisalo željenu školu.

"To je impozantan podatak i govori o tome da su i želje učenika zaista bile realne, ali i da je naša procena u kojim sredinama i koje obrazovne profile Ministarstvo treba da im dodeli bila prava", ocenjuje Pajić. 

Dodaje da je za drugi krug ostao 1.471 učenik i da ima preko 9.000 mesta.

"Učenici ne treba da brinu. Svi naši svršeni osnovci imaju svoje mesto u srednjem obrazovanju", poručio je Pajić.

Број коментара 1

Пошаљи коментар

Упутство

Коментари који садрже вређање, непристојан говор, непроверене оптужбе, расну и националну мржњу као и нетолеранцију било какве врсте неће бити објављени. Говор мржње је забрањен на овом порталу. Коментари се морају односити на тему чланка. Предност ће имати коментари граматички и правописно исправно написани. Коментаре писане великим словима нећемо објављивати. Задржавамо право избора и краћења коментара који ће бити објављени. Коментаре који се односе на уређивачку политику можете послати на адресу webdesk@rts.rs. Поља обележена звездицом обавезно попуните.

среда, 26. март 2025.
13° C

Коментари

Dvojnik mog oca
Вероватно свако од нас има свог двојника са којим дели и сличну ДНК
Nemogućnost tusiranja
Не туширате се сваког дана – не стидите се, то је здраво
Cestitke za uspeh
Да ли сте знали да се најбоље грамофонске ручице производе у Србији
Re: Eh...
Лесковачка спржа – производ са заштићеним географским пореклом
Predmeti od onixa
Уникатни украси од оникса