I očevi treba da učestvuju u podizanju deteta podjednako kao majke

Od 2009. do 2018. samo zbog prirodnog priraštaja Srbija ima 360.000 stanovnika. Rađa se, nažalost, sve manje dece. Uoči Svetskog dana stanovništva, Populacioni fond Ujedinjenih nacija u Srbiji akcenat je stavio na ulogu očeva. Koliko su uključeni u odgajanje dece, koliko je do okolnosti i koliko do samih muškaraca?

U Srbiji ima manje od sedam miliona ljudi, a projekcije kažu da će nas 2041. godine biti milion manje. Marija Rajković iz Populacionog fonda Ujedinjenih nacija kaže da je stopa rađanja u Srbiji prema popisu iz 2011. godine 1,5 procenata. Navela je i projekciju Republičkog zavoda za statistiku, prema kojoj će 2060. godine svaki treći stanovnik biti stariji od 65 godina.

Kada su u pitanju očevi i gde su se oni nalazili kada se njihovo dete rađalo, podaci ukazuju na to da je najveći broj njih bio kod kuće, a da je tek 2,4 odsto prisustvovalo porođaju u sali.

Rajkovićeva smatra da mali broj očeva u salama ne odražava manjak želje kod muškaraca da prisustvuju porođaju, već da je to posledica sistemskih problema.

"Budući da je to kod nas nova mogućnost, verujem da tu još uvek dolazi do sistemskih poteškoća. Prema istraživanju koje smo uradili 2018. godine, 90 odsto očeva bi želelo da provodi više vremena sa decom. Mi želimo da pomognemo državi da se naprave politike koje su više orijentisane prema porodici", izjavila je Rajkovićeva.

Porodiljsko odsustva očeva u Srbiji i drugim zemljama  

Prema pravilima i procedurama u Srbiji, muškarci mogu da uzmu porodiljsko odsustvo jednako kao i žene. Kako se navodi u podacima UNICEF-a, u Beogradu je tokom prošle godine tu mogućnost iskoristio 131 otac.

Rajkovićeva kaže da poslodavci počinju da uvode porodiljsko odsustvo očeva u praksu. 

"Mi smo 2017. godine sa Kabinetom ministra bez portfelja za demografiju i populacionu politiku i Privrednom komorom Srbije radili istraživanje u kome smo otkrili da je od 330 poslodavaca samo 57 očevima davalo mogućnost da uzmu porodiljsko. Samo 10 odsto poslodavaca je davalo mogućnost za rad od kuće", istakla je Rajkovićeva.

Navela je kako se porodiljsko odsustvo očeva primenjuje i tretira u drugim zemljama, odnosno kako su te mere dovele do povećanja fertiliteta.

U Litvaniji i Estoniji očevi imaju mogućnost da uzmu godinu dana porodiljskog odsustva dok dete ne napuni tri godine. Odsustvo mogu koristiti odjednom ili u delovima. U Nemačkoj i Austriji porodiljsko odsustvo očeva je obavezno i naziva se "tatini meseci".

Rajkovićeva naglašava da je potrebno raditi na podizanju svesti o porodiljskom odsustvu očeva, jer oni treba da učestvuju u podizanju deteta podjednako kao majke. 

Број коментара 5

Пошаљи коментар

Упутство

Коментари који садрже вређање, непристојан говор, непроверене оптужбе, расну и националну мржњу као и нетолеранцију било какве врсте неће бити објављени. Говор мржње је забрањен на овом порталу. Коментари се морају односити на тему чланка. Предност ће имати коментари граматички и правописно исправно написани. Коментаре писане великим словима нећемо објављивати. Задржавамо право избора и краћења коментара који ће бити објављени. Коментаре који се односе на уређивачку политику можете послати на адресу webdesk@rts.rs. Поља обележена звездицом обавезно попуните.

уторак, 02. јул 2024.
17° C

Коментари

Dobar tekst, ali..
Избор за Мис Србије на Тргу републике – женско тело на јавном кантару
Zelja za lepotom
Избор за Мис Србије на Тргу републике – женско тело на јавном кантару
Bravo
Избор за Мис Србије на Тргу републике – женско тело на јавном кантару
Miss
Избор за Мис Србије на Тргу републике – женско тело на јавном кантару
Treba li zabraniti lepotu?
Избор за Мис Србије на Тргу републике – женско тело на јавном кантару