субота, 22.06.2019, 06:54 -> 22:18
Извор: РТС
Igra kao učenje i lek
Da bi deca ostvarila svoj puni potencijal potrebno je da imaju toplu i podsticajnu vezu sa roditeljima, bezbedno i stimulativno okruženje, prilike za rano učenje i razvoj i to kroz igru. Ana Anufrijev iz Udruženja roditelja prevremeno rođene dece "Mali div" kaže da je igra zapravo posao deteta. Iako izgleda kao zabava, igra je mnogo više od toga, ocenjuje Ana Anufrijev.
Ana Anufrijev je, gostujući u Jutarnjem programu RTS-a, navela da je igra najprirodnije okruženje koje dete može da stekne i u ranom i u kasnijem dobu, jer oni i u školskom dobu lakše i lepše uče kroz igru nego kroz nametnute obaveze.
"Igra je zapravo posao deteta i ona počinje od onog dana kada se dete rodi i treba što duže da je zadržimo kao mogućnost spoznavanja saznanja, učenja empatije, učenja koordinacije", kaže Anufrijeva.
Roditelji i porodica su broj jedan u igri i komunikaciji sa detetom, ali tu je uključena i rodbina.
Pored toga, kako kaže Anufrijeva, važna je i socijalizacija sa drugom decom, jer deca imaju socijalne potrebe.
"Deca vole da budu uključena u društveni svet i u svoj svet i u prvo vreme vole i prepoznaju mamu iz prenatalnog doba, ali vrlo brzo pristupe igri sa vršnjacima i ona ih stimuliše, motiviše i stvara nove mogućnosti za razvoj novih saznanja", dodala je Anufrijeva.
Prevremeno rođena deca su osetljivija i to je Unicef prepoznao kroz projekat sa udruženjem "Mali div".
"Prevremeno rođena deca su deca koja moraju posebno da budu stimulisana, jer je neki proces koji treba da sazri u prenatalnom periodu presečen pre vremena i njima je stimulacija za razvoj psihomotornih sposobnosti jako bitna", istakala je Anufrijeva.
Igra – najlakši način sticanja saznanja
Naglašava da je to važno od prvog dana deteta, dodir mame i tate, presvalačenje, pevušenje – sve je to igra.
"Igra je zabava, ali ona iako izgleda da je samo zabava ona je mnogo više od zabave. Ona je okruženje deteta i ona je detetov posao i predstavlja najlakši mogući način da dete stiče saznanja koja su kognitivna, psihološka, motorička i empatijska", objasnila je Anufrijeva.
Ukazala je da deca prihvataju svog vršnjaka onakvim kakav jeste i sporazumevaju se čak i ako ne govore istim jezikom. "Oni pričaju i komuniciraju na svoj način i zaista se dobro razumeju. Deca razlike ne vide, mi ih učimo razlikama", naglasila je Anufrijeva.
Ana Anufrijev ima četvoro dece od kojih je jedno prevremeno rođeno.
"Ja sam od svakog deteta naučila po nešto. Ne bih mogla da izdvojim posebno Ognjena, osim što sam sa njim prošla deo i prevremenog rođenja i izazova i velikih igara", navela je Anufrijeva.
"Igra kao učenje i lek" je brošura koju ostavljam u amanet budućim generacijama, jer, nažalost, ne uspevamo da smanjimo broj prevremeno rođene dece, naglasila je Anufrijeva.
Navela je da je Ognjen morao da bude uključen u radnu terapiju, jer je rođen u 28. nedelji.
"Sve što smo postigli postigli smo kroz igru, naravno zahvaljajući širokom timu doktora, terapueta on je danas važan element svih svojih vršnjaka, važan u svojoj porodici i dalje najviše voli da se igra, a ima šest godina", rekla je Anufrijeva.
Udruženje roditelja prevremeno rođene dece "Mali div" ima puno aktivista i članova. Imaju i zatvorenu Fejsbuk grupu kojoj roditelji mogu da pristupe kada odgovore na nekoliko pitanja.
"Nudimo iskustvo koje je lično i bez obzira na to što je različito svaka majka u tom trenutku koji je bolan doživljava na isti način, nudimo saradnju jer pored Unicefa sarađujemo i sa drugima, nudimo sve što može da bude u dobrobiti deteta i pre svega malih beba", zaključila je Anufrijeva.
Упутство
Коментари који садрже вређање, непристојан говор, непроверене оптужбе, расну и националну мржњу као и нетолеранцију било какве врсте неће бити објављени. Говор мржње је забрањен на овом порталу. Коментари се морају односити на тему чланка. Предност ће имати коментари граматички и правописно исправно написани. Коментаре писане великим словима нећемо објављивати. Задржавамо право избора и краћења коментара који ће бити објављени. Коментаре који се односе на уређивачку политику можете послати на адресу webdesk@rts.rs. Поља обележена звездицом обавезно попуните.
Број коментара 1
Пошаљи коментар