понедељак, 03.06.2019, 08:00 -> 09:02
Извор: РТС
Аутор: Сузана Дула
Osobe sa Daunovim sindromom, šansa za kvalitetan život
Procenjuje se da u Srbiji živi oko 2.000 osoba s Daunovim sindromom. U Republici Srpskoj ih je oko 1.400. Oni će ubuduće moći da odlaze na rehabilitaciju u Centar za osoba s Daunovim sindromom, koji zajedno osnivaju Banjaluka i Beograd. Osobe iz Srbije s tim sindromom bile su gosti Daun centra u Banjaluci, u kojem već tri godine rade po modelu koji se primenjuje u EU i koji podrazumeva pripremu osoba s Daunovim sindromom za samostalan život i rad od ranog detinjstva.
U Banjaluci, kažu, imaju sjajne rezultate - osobe s Daunovim sindromom zaposlene su u restoranima zdravstveno-turističkog centra u Banji Vrućici i žive samostalno. Gosti iz Beograda imali su šta da nauče od njih.
"Učim za konobara, volim sve da radim, mogu da nosim tacne, prvi put sam leteo avionom", kaže Strahinja Milisavac iz Novog Sada, koji ima 31 godinu.
Plan je da, se po tom modelu radi i u Beogradu, gde će na rehabilitaciju dolaziti deca do šeste godine. Stariji od 19 godina osposobljavaće se u centru u Banjaluci.
"Imamo problem, javlja se od 19 godine pa nadalje, e to je deo našeg projekta. Kako bi taj problem prevazišli jeste da ih osposobimo odnosno da im stvorimo veštine kojima će oni moći da budu radno osposobljeni i u krajnjoj fazi da ih zaposlimo", kaže Nina Pupić, defektolog Daun centra u Banjaluci.
Roditelji iz Beograda kažu da do sada nisu imali takvu podršku. Najvažnije im je, da njihova deca dobiju šansu za kvalitetan život.
"Ako se vi postavite da oni ne mogu da preskoče prepreku oni je neće preskočiti i ako se ja kao roditelj postavim tako da oni ne mogu nešto da urade, naravno da oni to neće uraditi, ako im date šansu oni će tu svoju šansu iskoristiti", rekla je Vanjuška Stamenović iz Daun centra u Beogradu.
Mnogi roditelji se, međutim, teško mire sa činjenicom da njihovo dete ima Danunov sindrom. Zato će biti osnovan tim stručnjaka za pomoć i obuku roditelja.
"Kad se rodi dete s Daunovim sindromom šta kažu prvo roditelji - jao, Bože šta to mene snađe. Daun sindrom se naziva osoba sa posebnim potrebama. Njima nije potrebno da svoju tugu leče šopingom, oni ne dele ljude po nacionalnosti, po političkoj pripadnosti po bogatstvu, za njih je dobar čovek taj koji porazgovara sa njima. E trebamo se zapitati da smo mi osobe sa posebnim potrebama, nama je potreban novac za sreću", kaže Zoran Jelić, upravnik Daun sindrom centra u Banjaluci.
Zajednički centar za osobe s Daunovim sindrom je prvi takav projekat regionalne saradnje i ima podršku vlada Srbije i Republike Srpske.
Упутство
Коментари који садрже вређање, непристојан говор, непроверене оптужбе, расну и националну мржњу као и нетолеранцију било какве врсте неће бити објављени. Говор мржње је забрањен на овом порталу. Коментари се морају односити на тему чланка. Предност ће имати коментари граматички и правописно исправно написани. Коментаре писане великим словима нећемо објављивати. Задржавамо право избора и краћења коментара који ће бити објављени. Коментаре који се односе на уређивачку политику можете послати на адресу webdesk@rts.rs. Поља обележена звездицом обавезно попуните.
Број коментара 0
Пошаљи коментар