"Zajedno za novi život"

Na republičkoj listi za transplantaciju jetre nalazi se 10 pacijenata iz Južne i Jugoistočne Srbije. U toku ove godine biće upućeno još njih 15-ak koji se za transplantaciju u KC Srbije pripremaju u niškom Kliničkom centru koji je deo republičkog tima za transplantaciju.

Dvadesetdvogodišnja Jelena Golubović iz Niša pre dve godine dobila je novu jetru, a sa njom i novi kvalitetniji život. Sada, kaže, živi normalno i posle svega želi da postane medicinska sestra.

"Sada mogu sve da radim, pre svega da usmerim svoj život. Želela bih da i ja jednog dana pomognem ljudima", kaže Jelena.

Slavica Obradović je na listu čekanja za novu jetru dospela kada je imala 41 godinu. Četiri godine kasnije, ona je i dalje čeka novi organ, ali je postala majka.

"Želja mi je da gledam kako moje dete raste, kao svi roditelji koji su zdravi i prate svoje dete i žele da ga izvedu na najbolji mogući put", kaže Slavica.

Iskustva, želje i strahove podelile su na javnoj tribini u Nišu o značaju transplantacije i doniranja organa.

Predsednik Udruženja pacijenata "Zajedno za novi život" Mladen Todić ističe da je prevashodno cilj da se podigne svest o značaju transplantacije i doniranja organa i da se otklone predrasude i strahove koji vladaju na tu temu.

Slavica dodaje da je jedini spas njih koji su na listi za transplataciju – nečija humanost. 

Što se tiče donora, kažu u timu za transplantaciju, situacija mora biti bolja. Izmena zakona sigurno će pomoći, ali pozivaju i medije i državne institucije da i dalje podstiču donorstvo, jer pomaka od 2016. godine ipak ima.

"Imali smo značajan broj transplantacija jetre. Uradili smo za godinu dana koliko ranije za tri ili četiri godine. To nije mali pomak", ističe koordinator za transplataciju jetre KC Niš dr Mirjana Radisavljević.

Osim jetre, čeka se i transplantacja bubrega, srca, pluća.

Број коментара 0

Пошаљи коментар

Упутство

Коментари који садрже вређање, непристојан говор, непроверене оптужбе, расну и националну мржњу као и нетолеранцију било какве врсте неће бити објављени. Говор мржње је забрањен на овом порталу. Коментари се морају односити на тему чланка. Предност ће имати коментари граматички и правописно исправно написани. Коментаре писане великим словима нећемо објављивати. Задржавамо право избора и краћења коментара који ће бити објављени. Коментаре који се односе на уређивачку политику можете послати на адресу webdesk@rts.rs. Поља обележена звездицом обавезно попуните.

недеља, 20. април 2025.
13° C

Коментари

Da, ali...
Како преживети прва три дана катастрофе у Србији, и за шта нас припрема ЕУ
Dvojnik mog oca
Вероватно свако од нас има свог двојника са којим дели и сличну ДНК
Nemogućnost tusiranja
Не туширате се сваког дана – не стидите се, то је здраво
Cestitke za uspeh
Да ли сте знали да се најбоље грамофонске ручице производе у Србији
Re: Eh...
Лесковачка спржа – производ са заштићеним географским пореклом