I uništavanje imovine je nasilje nad ženama

Početkom marta muškarac je u Krnjači zapalio ženi stan i automobil. Nekoliko dana kasnije u zgradi u Novom Sadu, muž je zapalio ženinu garderobu. Obe vesti deluju zastrašujuće. Stručnjaci smatraju da nasilnik na taj način šalje određenu poruku i da je uništavanje imovine put ka ugrožavanju života.

U stanu u prizemlju zgrade u beogradskom naselju Krnjača više niko ne živi. Potpuno je izgoreo kada ga je pre nekoliko dana zapalio šezdesetodvogodišnji muškarac u nameri da naudi supruzi. To mu nije bio dovoljno pa je zapalio i njen automobil.

"Čula sam u više navrata da je ona plakala, da je vrištala. To su bile katastrofalne svađe posle 23 časa. Normalno, deca spavaju, bude se. Stalno su se čule svađe, galame iz tog stana. Imao je problema sa svim komšijama. Ni sa kim nije pričao. Svi su mu smetali", kaže jedna od komšinica.

Ono čega se komšije trenutno boje jeste povratak čoveka koji je zapalio stan, jer se pitaju: "Zašto je on i dalje na slobodi?"

Zlostavljači, svesni kazne koja je jasno definisana novim porodičnim Zakonom iz 2017, sve češće prete, ucenjuju, vređaju i uništavaju imovinu svojih bračnih partnera.

Koja je poruka 

Koordinatorka "Sigurne kuće", Vesna Stanojević, smatra da su to reakcije čoveka koji time želi da pošalje neku poruku.

"On time što joj je zapalio garderobu, kuću, automobil, šalje poruku: 'Evo sad sam uradio ovo, a sledeća si ti na redu'. Nikada ne dolazi do ubistva odmah. Uglavnom su to prethodno i svađe, pretnje, ona odlazi, vraća se, on je moli da se vrati, preti njenoj porodici. To je sve jedna procedura koja traje", objašnjava Stanojevićeva. 

Psihijatri kažu da žene moraju da budu opreznije jer, ako je neko spreman da nekome zapali kuću, to znači da nije sposoban da kanališe svoje emocije.

"Uvek se kreće od nečega što je najelegantnije, odnosno najmanje ima tendenciju da bude procesuirano. To je vređanje, verbalna agresija, možda guranje. Onda se prelazi na nešto što je konkretno, recimo uništavanje nečijih stvari, imovine itd, da bi na kraju došlo do životne ugroženosti", naglašava psihijatar dr Ivica Mladenović.

Prošle godine u Srbiji je ubijena 31 žena u porodičnom nasilju od čega je sedam majki. Samo šest žena prijavilo je nasilnika, što potvrđuje da one kod nas još nemaju svest o tome da treba da prijave nasilje.

Број коментара 0

Пошаљи коментар

Упутство

Коментари који садрже вређање, непристојан говор, непроверене оптужбе, расну и националну мржњу као и нетолеранцију било какве врсте неће бити објављени. Говор мржње је забрањен на овом порталу. Коментари се морају односити на тему чланка. Предност ће имати коментари граматички и правописно исправно написани. Коментаре писане великим словима нећемо објављивати. Задржавамо право избора и краћења коментара који ће бити објављени. Коментаре који се односе на уређивачку политику можете послати на адресу webdesk@rts.rs. Поља обележена звездицом обавезно попуните.

уторак, 01. април 2025.
9° C

Коментари

Da, ali...
Како преживети прва три дана катастрофе у Србији, и за шта нас припрема ЕУ
Dvojnik mog oca
Вероватно свако од нас има свог двојника са којим дели и сличну ДНК
Nemogućnost tusiranja
Не туширате се сваког дана – не стидите се, то је здраво
Cestitke za uspeh
Да ли сте знали да се најбоље грамофонске ручице производе у Србији
Re: Eh...
Лесковачка спржа – производ са заштићеним географским пореклом