Načelnik VMA: Primamo pacijente koje drugi ne žele

Uput za lečenje na Vojnomedicinskoj akademiji danas može svako da dobije. Pukovnik prof. dr Miroslav Vukosavljević, načelnik ove ustanove koja obeležava 175 godina postojanja, kaže da nikoga nisu vratili i da primaju pacijente koje niko ne želi ili ne može adekvatno da zbrine.

Pukovnik prof. dr Miroslav Vukosavljević radi na Vojnomedicinskoj akademiji već trideset godina. Od 2005. bio je načelnik Klinike za očne bolesti, a sada je načelnik VMA.

Ova institucija obeležava 175 godina postojanja, a dr Vukosavljević kaže da taj jubilej obavezuje svakog pripadnika VMA, a naročito načelnika.

"Volim Vojnomedicinsku akademiju, kao i svi njeni pripadnici. To je jedna moderno koncipirana ustanova", rekao je dr Vukosavljević gostujući u Beogradskoj hronici.

Kaže da problema sa finansijama uvek ima. Objašnjava da je VMA koncipirana za SFRJ, a da sada zbrinjava šestinu ili sedminu od broja predviđenih pacijenata.

"Zato smo se preorijentisali, 2008. godine smo potpisali ugovor sa RFZO-om i na taj način našu VMA sačuvali, za razliku od drugih bivših republika Jugoslavije i zemalja u okruženju koji su morali svoje vojne akademje da ugase", rekao je načelnik Vojnomedicinske akademije.

Uput za lečenje na VMA danas može svako da dobije. Predviđeno je da VMA opredeli 40 odsto svojih kapaciteta za lečenje civilnih osiguranika.

"Krećemo se u tom procentu. Radimo i više. Nikoga nismo vratili, primamo pacijente koje niko ne želi ili ne može adekvatno da zbrine, naročito sredom kada smo urgentni za celu Srbiju", rekao je pukovnik prof. dr Vukosavljević.

Poruka medicinskim radnicima da ostanu u Srbiji 

Problem odliva medicinskih radnika je u povoju kada je u pitanju VMA. Načelnik objašnjava da je tu presudan zakon tržišta. Poručuje im da ostanu.

"Sve ćemo učiniti, omogućiti bolje uslove, brži prijem, jer nama treba lekara. Jučerašnjom odlukom ministra odbrane da potpiše prijem, 86 lica će biti primljeno", naveo je dr Vukosavljević.

VMA i dalje posle podne radi i za one koji nemaju upute, ali se usluga naplaćuje. Danas ima konkurenciju privatnih bolnica.

"Trčimo uspešno tu trku. Čuo sam da se i druge zdravstvene ustanove spremaju da otvore vrata po sistemu VMA", ukazao je načelnik.

Kao načelnik oftalmologije, mogao je da utvrdi kakve su srpske oči.

"Srpske oči su uglavnom plave, bistre, gledaju daleko, pronicljivo u dušu svakoga. Ne kažu džabe da su oči ogledalo duše. A duša nam je dosta napaćena ali poštena", zaključio je pukovnik prof. dr Miroslav Vukosavljević.

Број коментара 0

Пошаљи коментар

Упутство

Коментари који садрже вређање, непристојан говор, непроверене оптужбе, расну и националну мржњу као и нетолеранцију било какве врсте неће бити објављени. Говор мржње је забрањен на овом порталу. Коментари се морају односити на тему чланка. Предност ће имати коментари граматички и правописно исправно написани. Коментаре писане великим словима нећемо објављивати. Задржавамо право избора и краћења коментара који ће бити објављени. Коментаре који се односе на уређивачку политику можете послати на адресу webdesk@rts.rs. Поља обележена звездицом обавезно попуните.

субота, 19. април 2025.
18° C

Коментари

Da, ali...
Како преживети прва три дана катастрофе у Србији, и за шта нас припрема ЕУ
Dvojnik mog oca
Вероватно свако од нас има свог двојника са којим дели и сличну ДНК
Nemogućnost tusiranja
Не туширате се сваког дана – не стидите се, то је здраво
Cestitke za uspeh
Да ли сте знали да се најбоље грамофонске ручице производе у Србији
Re: Eh...
Лесковачка спржа – производ са заштићеним географским пореклом