Centri za socijalni rad preopterećeni, a nema dovoljno zaposlenih

Umesto za veće zarade, Sindikat "Nezavinost" bori se za novo zapošljavanje stručnih radnika u centrima za socijalni rad. Ukazuju na alarmanto stanje zbog kojeg trpe pre svega korisnici. Na snazi je zabrana zapošljavanja, a broj korisnika, usluga i prava koja ostvaruju preko centara sve veći. Jedan socijalni radnik, kako kažu, zadužen je za čak 700 ljudi, a svakome od njih mogli bi da se posvete u proseku najviše dva sata godišnje.

Pomoć siromašnima, porodično pravna zaštita, podrška deci bez roditeljskog staranja, nasilje u porodici, samo su neke od oko 200 različitih usluga podrške u nadležnosti centara za socijalni rad. Donedavno je na svim tim slučajevima u jednom centru za socijalni rad, u Srbiji, radio samo jedan zaposleni.

Svetlana Dražović iz Centra za socijalni rad iz Kraljeva kaže da to nisu postupci koji se rade jedan dan ili mesec dana, već su to su često multiproblemske porodice sa kojima se susreću i problematika koja se prati dugi niz godina.

"Istovremeno svedoci ste čitave jedne medijske priče, moram da kažem prilično negativne o centrima za socijalni rad, koji nije posledica nerada ljudi, nisu posledica neznanja ili nehtenja da se reaguje, nego su posledica vrlo često toga da nismo u situaciji da onoliko brzo koliko je to potrebno odreagujemo", navela je Dražovićeva.

Predrag Momčilović iz Centra za socijalni rad u Leskovcu rekao je da ovu godinu na izmaku će da okončaju sa 14.000 korisnika, a jedan stručni radnik je opterećen sa 80 do 100 predmeta.

Oznaka hitno u slučajevima nasilja u porodici, radnici centara za socijalni rad često nisu u stanju da ispune. Zbog toga se hitne mere nekada izriču bez mišljenja socijalnih radnika, kažu u Autonomnom ženskom centru, a to odgađa donošenje plana podrške i zaštite žrtve nasilja.

"Kada se dođe na grupu za koordinaciju i saradnju se shvati u stvari da od momenta kada je izrečena hitna mera do momenta kada se drži sastanak da centri za socijalni rad nisu uspeli da obave razgovor, naročito kada je u pitanju prvi put prijavljen slučaj nasilja u porodici i najčešće se ti slučajevi odlažu", objašnjava Vanja Macanović iz Autonomnomnog ženskog centra.

Sindikat traže zapošljavanje 

Godinama sindikat traži zapošljavanje novih stručnjaka a sada, kažu, iz Vlade im je stigla najava da će sledeće godine biti zaposleno 750 ljudi u ustanovama socijalne zaštite.

"Mi očekujemo da će se najmanje 500 naći zaposlenih u domovima, a onih 250 u centrima što je kap vode. Ako imate 200 i nešto centara u Srbiji, to je malo više od jednog zaposlenog u jednom centru", naveo je Dragoslav Pantić iz Sindikata socijalnih radnika.

U Ministarstvu smatraju da je, od manjka stručnjaka, veći problem loša sistematizacija koja ne odgovara novim potrebama.

"Kada bismo mi popunjavali mislim da bismo došli u poziciju da popunjavamo možda i gde nije potrebno. Da vam kažem, svi traže bez obzira da li imaju opravdanje ili ne. Ne kažem mi negde vidimo da je potrebno, ali hajde da napravimo sistem koji će da bude funkcionalan, da vidimo gde ima možda čak i viška da prebacimo na neko drugo mesto i hajde da vidimo da oni dobiju tačno u opisu posla šta je njihova dužnost", naglašava Zoran Đorđević, ministar za rad i socijalna pitanja.

Do tada će manjak zaposlenih, kao i do sada, centri rešavati uz pomoć lokalne samouprave ili angažovanjem stručnjaka preko projekata. U Ministarstvu najavljuju da uz sistematizaciju razmišljaju i o izgradnji novih zgrada centara za socijalni rad, koje bi ličile jedna na drugu, ali bi se razlikovale po veličini u zavisnosti od broja stanovnika.

Број коментара 0

Пошаљи коментар

Упутство

Коментари који садрже вређање, непристојан говор, непроверене оптужбе, расну и националну мржњу као и нетолеранцију било какве врсте неће бити објављени. Говор мржње је забрањен на овом порталу. Коментари се морају односити на тему чланка. Предност ће имати коментари граматички и правописно исправно написани. Коментаре писане великим словима нећемо објављивати. Задржавамо право избора и краћења коментара који ће бити објављени. Коментаре који се односе на уређивачку политику можете послати на адресу webdesk@rts.rs. Поља обележена звездицом обавезно попуните.

недеља, 20. април 2025.
13° C

Коментари

Da, ali...
Како преживети прва три дана катастрофе у Србији, и за шта нас припрема ЕУ
Dvojnik mog oca
Вероватно свако од нас има свог двојника са којим дели и сличну ДНК
Nemogućnost tusiranja
Не туширате се сваког дана – не стидите се, то је здраво
Cestitke za uspeh
Да ли сте знали да се најбоље грамофонске ручице производе у Србији
Re: Eh...
Лесковачка спржа – производ са заштићеним географским пореклом