Tradicija hraniteljstva u knićanskom kraju

Kragujevački centar za porodični smeštaj dece pokriva teritoriju 33 opštine u kojima je oko 500 dece smešteno u više od 400 hraniteljskih porodica. Knićanske porodice hraniteljstvom se bave još od 1960. godine.

Branka je iz rodne Loznice došla u Knić i udala se za Bojana Zagorčića sa kojim ima petoro dece. Pre nego što su dobili svoju decu želeli su da pruže dom i ljubav onima kojima nedostaje roditeljska briga.

Pre devet godina postali su staratelji, sada 13-godišnjoj Maji koja je tada imala četiri godine i petomesečnoj Hristini koja je sada devetogodišnjakinja.

Ljubav prema njima nije se promenila ni kada je Branka rodila Ivana, a potom i Nikolinu i Ivanu.

"Deca su dobra, imaju svoje sobe, mogu da se odmore i puste mene da imam vremena za ostale poslove, snalazimo se, nije teško", priča Branka.

Desetogodišnji Ivan voli svoje četiri sestre, ali mu i pored njih nedostaje društvo za igru.

"Svaka od njih ima svoja interesovanja. Ja nemam sa kim, na primer, da igram fudbal i te neke sportove, one sve vole da se šminkaju", požalio se Ivan.

Devetogodišnja Hristina kaže da, naravno, voli svoju pordicu, ali baš Ivana voli najviše.

U selu Borač, Snežana i njen suprug Dragan Tatić prihvatili su da brinu o tri devojčice Ružici, Nadici i Saneli. Ružicu su, u međuvremenu, usvojili.

"Jako je teško detetu nadoknaditi sve, pogotovo onima koji znaju za svoje biološke roditelje", napominje Snežana.

U knićanskoj opštini 13 porodica imaju licencu hranitelja i kod kojih je smešteno osamnaestoro dece iz drugih opština.

"Nismo imali problema sa hraniteljskim porodicama nikada, ono što je karakteristično jeste da nijedan naš hranitelj nije ni iz jednog razloga odustao da se dalje bavi hraniteljstvom", ističe direktorka Centra za socijalni rad u Kniću Aleksandra Spasojević.

U Srbiji stalno raste broj porodica koje se bave hraniteljstvom čime je naglo smanjen broj dece bez roditeljskog staranja u domovima. To potvrđuje da humanost još nije zaboravljena.

Број коментара 0

Пошаљи коментар

Упутство

Коментари који садрже вређање, непристојан говор, непроверене оптужбе, расну и националну мржњу као и нетолеранцију било какве врсте неће бити објављени. Говор мржње је забрањен на овом порталу. Коментари се морају односити на тему чланка. Предност ће имати коментари граматички и правописно исправно написани. Коментаре писане великим словима нећемо објављивати. Задржавамо право избора и краћења коментара који ће бити објављени. Коментаре који се односе на уређивачку политику можете послати на адресу webdesk@rts.rs. Поља обележена звездицом обавезно попуните.

субота, 19. април 2025.
12° C

Коментари

Da, ali...
Како преживети прва три дана катастрофе у Србији, и за шта нас припрема ЕУ
Dvojnik mog oca
Вероватно свако од нас има свог двојника са којим дели и сличну ДНК
Nemogućnost tusiranja
Не туширате се сваког дана – не стидите се, то је здраво
Cestitke za uspeh
Да ли сте знали да се најбоље грамофонске ручице производе у Србији
Re: Eh...
Лесковачка спржа – производ са заштићеним географским пореклом