Ana Ivanović: Srećna sam što sam posetila male borce

Poznata teniserka i ambasadorka Unicefa u Srbiji Ana Ivanović posetila je Odeljenje neonatologije – intenzivna nega u Ginekološko-akušerskoj klinici Narodni front, gde su smeštene prevremeno rođene bebe.

Ivanovićeva je razgovarala sa majkama i podelila sa njima iskustvo koliko je važan kontakt majke i bebe od prvog trenutka bebinog života.

"Srećna sam što sam posetila male borce i videla ih u zagrljaju njihovih roditelja, mislim da je dodir kože na kožu jako važan i znam koliko je to meni i mojoj bebi značilo", rekla je Ivanovićeva.

"Dokazano je da se bebe brže oporavljaju uz taj kontakt, čak i zdravim bebama to više znači za razvoj, mozga i svih vitalnih organa. To je važno i za uspostavljanje dojenja, Beba kada se stavi na grudi posle porođaja, počne odmah da 'siki', to je važno i za njen imunitet", navela je Ivanovićeva. 

Na odeljenju intenzivne nege nekoliko majki na grudima je držalo svoje bebe, ali i jedan otac, što je Ivanovićevu veoma obradovalo, pa je navela da se nekada previdi koliko je važna uloga oca i podelila sa roditeljima koliko je njen suprug od prvog trenutka bio uključen, te da se dešavalo da po četiri-pet sati beba spava na njegovim grudima.

"To je bila prilika da se mama odmori, istušira", rekla je kroz smeh Ivanovićeva.

Teniserku je zanimalo kako su se majke porodile, prirodnim putem ili carskim rezom, da li je porođaj bio težak. Ispričala je da se ona porodila prirodnim putem, da je beba od prvog dana bila sa njom u sobi. Kako kaže, u početku se plašila da li će se snaći, da li će znati šta bebi treba kada plače.

"Svaki plač bebe je različit, različito plače kada je gladna, kada treba da se presvuče i svaka majka to zna da prepozna", rekla je ona. Dodala je da je bliskost koju roditelji ostvaruju sa bebama posebno osećanje neprocenjivo za napredak bebe od prvog trenutka njenog života.

O tenisu 

Upitana da li joj nedostaje tenis, Ivanovićeva je rekla "da", da prati redovno dešavanja u tom sportu, ali da uživa u materinstvu i svemu što ta uloga nosi sa sobom, čak i nespavanje noću.

O proširenju porodice, kroz smeh kaže da je još rano pričati, pošto se ove godine porodila i sin ima devet meseci.

U Beogradu će ostati nekoliko dana, a to je prilika, dodaje, da ga baba i deda razmaze.
Direktor GAK Narodni front, prof Željko Miković, zahvalio je Unicefu na pruženoj podršci tokom ove godine, te angažovanju Ane Ivanović da se obezbede sredstva potrebna za nabavku odgovarajuće opreme za uspostavljanje razvojne i porodično orijentisane nege u neonatologiji.

On je podsetio da je Vlada Srbije jula ove godine donela posebnu Uredbu o nacionalnom programu podrške dojenja, porodičnoj i razvojnoj nezi noorođenčeta i GAK Narodni front je proglašen za referentnu ustanovu koja je zadužena i za obuku drugih zdravstvenih ustanova.

Unicef je za Odeljenje intenzivne nege tokom godine nabavio fotelje za kontakt "koža na kožu" deteta i majke, detektore buke, gnezdo u inkubatoru za prevremeno rođene bebe, prekrivače za inkubatore, peškire, kao i opremu za izmlazanje i čuvanje majčinog mleka. Obučavaju i zdravstvene radnike iz Niša, Kragujevca i Novog Sada.

O dojenju 

Direktorka Unicefa u Srbiji Ređina de Dominičis istakla je da roditelji imaju važnu ulogu u poboljšanju kvaliteta neonatalne nege u Srbiji. Kontakt "koža na kožu", kako je rekla, i smeštaj bebe u istu sobu sa majkom odmah nakon porođaja značajno utiče na uspešnost dojenja i emocionalno povezivanje roditelja i deteta, što je važno za detetov rast i razvoj.

"Fantastično je bilo videti kako tim lekara u Narodnom frontu radi. Vi jeste referentna ustanova u oblasti ranog razvoja beba. Danas sam videla da je Ana Ivanović ne samo dobra žena već i prekrasna majka dok je razmenjivala znanje sa ženama i pružala im podršku. To je bilo dirljivo", zaključila je direktorka De Dominičis.

Prošle godine u GAK Narodni front rođeno je oko 7.600 beba, a ove godine očekuju isto toliko.

Kako se u toj zdravstvenoj ustanovi zbrinjavaju rizične trudnoće iz cele Srbije, više od deset odsto porođaja budu prevremeni porođaji.

Број коментара 1

Пошаљи коментар

Упутство

Коментари који садрже вређање, непристојан говор, непроверене оптужбе, расну и националну мржњу као и нетолеранцију било какве врсте неће бити објављени. Говор мржње је забрањен на овом порталу. Коментари се морају односити на тему чланка. Предност ће имати коментари граматички и правописно исправно написани. Коментаре писане великим словима нећемо објављивати. Задржавамо право избора и краћења коментара који ће бити објављени. Коментаре који се односе на уређивачку политику можете послати на адресу webdesk@rts.rs. Поља обележена звездицом обавезно попуните.

недеља, 20. април 2025.
13° C

Коментари

Da, ali...
Како преживети прва три дана катастрофе у Србији, и за шта нас припрема ЕУ
Dvojnik mog oca
Вероватно свако од нас има свог двојника са којим дели и сличну ДНК
Nemogućnost tusiranja
Не туширате се сваког дана – не стидите се, то је здраво
Cestitke za uspeh
Да ли сте знали да се најбоље грамофонске ручице производе у Србији
Re: Eh...
Лесковачка спржа – производ са заштићеним географским пореклом