понедељак, 26.11.2018, 19:30 -> 19:45
Извор: РТС
Novo Brdo – od srednjovekovnog sjaja do srpske enklave
Novo Brdo sada je srpska enklava sa više od 3.000 stanovnika, na tridesetak kilometara od Gračanice. Čuvena tvrđava svedoči o vremenu kada je bilo najznačajnije rudarsko naselje i urbano središte srednjovekovne Srbije, odakle je eksploatisano zlato i srebro, kojim se trgovalo u čitavom regionu. Danas srpski narod ovde živi u raštrkanim selima, u izolaciji, sa nadom da će, uprkos svemu, opstati.
Škola u selu Jasenovik paradigma je kosovske svakodnevice – posle 1999. je obijena, nekoliko učionica uzurpirano, i u njima se paralelno odvija nastava na albanskom jeziku.
Na vratima učionica srpskih đaka su rešetke, a među učenicima uglavnom muk. Za đake pešake i sve ugrožene porodice Novog Brda hrana stiže svakodnevno, iz Narodne kuhinje "Majka devet Jugovića".
"Volela bih da ovo mesto bude drugačije, da bih mogla da živim tu. Ako se ne promeni, mislim da ću morati da se odselim negde", rekla je učenica sedmog razreda Ivana Đokić iz sela Jasenovik.
Udaljeni jedni od drugih, usamljeni, Srbi se ovde bave poljoprivredom i strepe za bezbednost i za zaradu.
Ljubisav Savić iz Novog Brda ima devetoro dece, četvoro unučadi i snahu. Strahuje za decu kad god izađu iz dvorišta.
Gospava Savić gleda da najpre deca budu obezbeđena. "Posle za nas, šta ima – to je", rekla je Gospava.
Povećanje taksi na 100 odsto donelo je nove probleme meštanima. Bojan Ristić iz sela Bostane kaže da je za sve građane na Kosmetu to ogromna ekonomska kriza.
"Danas sam uzeo brašno. Bilo je osam evra, sad je dvanaest. Izdržaćemo, odavde ne odlazim nigde. Ovde je gore, a gore je možda – još gore", priča Bojan.
U Novom Brdu, srpskom narodu se ne krade samo budućnost. I prošlost je ono što im se oduzima.
U istorijskim spisima se prvi put pominje 1319. godine, pred kraj vladavine kralja Milutina.
Svoj vrhunac doživljava u petnaestom veku, kada ga putopisci opisuju kao "grad srebrn, uistinu zlatan". Bio je, kažu, pet puta veći od ondašnjeg Londona. U njemu je kovan prvi srpski novac i donet zakon o rudnicima, drugi takav dokument u Evropi. Prištinske vlasti sada ga predstavljaju kao deo svoje baštine.
Teško je na severu Kosova i Metohije, ali južno, kada se pređe Ibar, na zemlji Svetih arhangela, Gračanice, Dečana, Pećke patrijaršije... ljudska se muka i tuga još teže mere.
Упутство
Коментари који садрже вређање, непристојан говор, непроверене оптужбе, расну и националну мржњу као и нетолеранцију било какве врсте неће бити објављени. Говор мржње је забрањен на овом порталу. Коментари се морају односити на тему чланка. Предност ће имати коментари граматички и правописно исправно написани. Коментаре писане великим словима нећемо објављивати. Задржавамо право избора и краћења коментара који ће бити објављени. Коментаре који се односе на уређивачку политику можете послати на адресу webdesk@rts.rs. Поља обележена звездицом обавезно попуните.
Број коментара 2
Пошаљи коментар