"Srbija – zemlja izbeglica", svedočenje o istoriji izbeglištva u Srbiji

"Srbija – zemlja izbeglica", trotomno delo Dobrice Vulovića, predstavlja svedočenje o istoriji izbeglištva u Srbiji od 1878. kada su prve izbeglice uoči tursko-hercegovačkog rata došle u Srbiju, o formama i oblicima zbrinjavanja izbeglica tokom oba svetska rata, pa do kraja 20. veka. Da li je to naša sudbina u 20. ili u veku koji je već počeo?

Knjiga je istovremeno lični doživljaj autora, isečak iz istorije institucije koju je vodio, dokumentaristička građa po kojoj će ostati trajno prisutna za sve one koji se zanimaju za fenomene 20. veka. Trotomna studija ima preko 2.000 strana.

"Trebalo je mnogo vremena da se prikupi ogromna građa, da se sistematizuje i to je trajalo desetak, petnaest godina. Mada se ja nisam oslanjao samo na građu, već i na svoja sećanja, ali i sećanja jednog broja aktivnih učesnika u prihvatanju i zbrinjavanju izbeglica. Tu su obrađeni, između ostalog, i razlozi zašto su nastajali ti izbeglički talasi", ističe Dobrica Vulović, autor knjige.

"Ako kažemo da je komesarijat opstajao suštinski na energiji desetine onih koji su u njemu provodili dan i noć pokušavajući da se bore za te izgubljene duše koje plutaju po Balkanu, već to govori. Ako kažemo da je dokumentacija o tome uništena, što govori takođe o nekom vidu ne samo nepoštovanja nego gubitka sećanja, gubitka memorije o onome što se dešavalo početkom devedesetih godina i verovatno i namere da se to zaboravi, da se to nikada ne spomene, da to ostane nešto što je u granicama mita ili izmišljenih priča, ova knjiga sve to pobija", naveo je akademik Ljubodrag Dimić.

Svaka reč može da se proveri u dokumentaciji, a tu je i mnoštvo fotografija koje su uvek glasne i rečite, pregršt karata, statistika, upitnika i odgovora, stotine likova, ljudi sa imenom i prezimenom.

Број коментара 1

Пошаљи коментар

Упутство

Коментари који садрже вређање, непристојан говор, непроверене оптужбе, расну и националну мржњу као и нетолеранцију било какве врсте неће бити објављени. Говор мржње је забрањен на овом порталу. Коментари се морају односити на тему чланка. Предност ће имати коментари граматички и правописно исправно написани. Коментаре писане великим словима нећемо објављивати. Задржавамо право избора и краћења коментара који ће бити објављени. Коментаре који се односе на уређивачку политику можете послати на адресу webdesk@rts.rs. Поља обележена звездицом обавезно попуните.

понедељак, 21. април 2025.
24° C

Коментари

Da, ali...
Како преживети прва три дана катастрофе у Србији, и за шта нас припрема ЕУ
Dvojnik mog oca
Вероватно свако од нас има свог двојника са којим дели и сличну ДНК
Nemogućnost tusiranja
Не туширате се сваког дана – не стидите се, то је здраво
Cestitke za uspeh
Да ли сте знали да се најбоље грамофонске ручице производе у Србији
Re: Eh...
Лесковачка спржа – производ са заштићеним географским пореклом