Kako su austrougarski vojnici odali počast srpskom poručniku

U oslobodilačkim ratovima do 1918. godine poginulo je 16.000 ratnika iz užičkog kraja. Četiri fotografije iz ratne 1917. svedoče o događaju o kome je tada govorila čitava okupirana užička čaršija. Na poleđini jedne, koja je, kao razglednica upućena u Ženevu, piše da je u sprovodu Radoja Popovića, bilo 1.500 Užičana, a da su počast hrabrom i dostojanstvenom srpskom poručniku odali i austrougarski vojnici.

Poručnik Radoje Popović je sa fronta, kao ratni zarobljenik, prebačen u rodno Užice, gde su mu okupacione vlasti dozvolile da se hrani u oficirskoj menaži. Dolazio je u uniformi srpskog oficira, oslonjen na štake, a kada mu je jedan austrougarski major naredio da skine uniformu i kapu sa kokardom i monogramom kralja Petra Prvog, između časti i obroka, odabrao čast.

Ubrzo ga je potražio austrougarski komandant grada, koji je Popovićev postupak shvatio kao poštovanja vredan čin hrabrosti i patriotizma. I tako je usred rata, nastalo jedno neobično prijateljstvo između dvojice oficira, u uniformama zaraćenih strana.

Potomci hrabrog poručnika, nerado govore pred kamerom, ali s ponosom čuvaju uspomene i predanje o tom srpskom oficiru, koji je kroz okupirano Užice išao uzdignute glave, u uniformi, koja je za njega bila svetinja. 

"Jednoga dana susreće ga pukovnik i kaže: Gospodine poručniče, vi i dalje možete ići u toj srpskom uniformi i i dalje možete nositi te oznake, i i dalje se možete hraniti u našoj menaži", navodi istoričar Milorad Iskrin.

Uvažavanje je Krajskomandant pokazao i kasnije, obilazeći Popovića u bolnici, a kada se bolest pogoršala i naslutio kraj, jedinu želju, neprijateljskog, srpskog oficira, da bude sahranjen po srpskim vojnim običajima – nije odbio, samo što su, iz razumljivih razloga, u počasnoj pratnji, bili ne srpski, već austrougarski vojnici.

"Bila je to sahrana, koju je čaršija užička pamtila. Krajskomandant, je naredio oficirima da obuku mundire, svečanu uniformu i da bude počasni vod, kao pratnja pored odra poručnika Popovića, i on je na taj svečani i tužni način sahranjen", navodi Iskrin.

Mnogo tragičnog i gorkog je za sobom ostavila okupaciona vlast, ali gest austrougarskog oficira, svedoči da i nad zlom rata, čovečnost može pokazati lice i to tamo gde se najmanje očekuje.

Број коментара 2

Пошаљи коментар

Упутство

Коментари који садрже вређање, непристојан говор, непроверене оптужбе, расну и националну мржњу као и нетолеранцију било какве врсте неће бити објављени. Говор мржње је забрањен на овом порталу. Коментари се морају односити на тему чланка. Предност ће имати коментари граматички и правописно исправно написани. Коментаре писане великим словима нећемо објављивати. Задржавамо право избора и краћења коментара који ће бити објављени. Коментаре који се односе на уређивачку политику можете послати на адресу webdesk@rts.rs. Поља обележена звездицом обавезно попуните.

уторак, 22. април 2025.
18° C

Коментари

Da, ali...
Како преживети прва три дана катастрофе у Србији, и за шта нас припрема ЕУ
Dvojnik mog oca
Вероватно свако од нас има свог двојника са којим дели и сличну ДНК
Nemogućnost tusiranja
Не туширате се сваког дана – не стидите се, то је здраво
Cestitke za uspeh
Да ли сте знали да се најбоље грамофонске ручице производе у Србији
Re: Eh...
Лесковачка спржа – производ са заштићеним географским пореклом