Kako da se kontrola trošenja novca ne pretvori u kontrolu medija

Mediji novac od države dobijaju kroz projekte, propisano je Zakonom o javnom informisanju i medijima 2015. Kako da se kontrola datih sredstava ne pretvori u kontrolu medija, raspravljalo se na regionalnoj konferenciji "Projektno sufinansiranje medija".

Koliko su nove tehnologije olakšale posao medijima, toliko su ih i dovele u nepovoljan položaj. Uticaj klasičnih medija opada, a uz to sve su siromašniji jer se oglašivači sele na internet.

Lokalnim medijima prva bi pomoć trebalo da pruži lokalna samouprava, smatraju novinari.

Predsednik Udruženja novinara Srbije Vladimir Radomirović ističe da bi lokalnim samoupravama u Srbiji trebalo da se uvede obaveza da izdvajaju minimalna budžetska sredstva godišnje za medije, pre svega lokalne.

"Tražimo da to bude dva odsto godišnjeg budžeta", precizirao Radomirović.

Na tržištu oglašavanja u Srbiji, koje vredi oko 150 miliona evra, lokalni mediji gotovo da nisu prepoznati. Slično je i u Hrvatskoj.

"Mediji koji žele kritički biti raspoloženi i pisati o stvarima koje zanimaju javnost najčešće su meta tih, mi ih zovemo u HND – lokalnih šerifa", napominje predsednik Hrvatskog novinarskog društva Hrvoje Zovko.

Suočeni s manjkom komercijalnih prihoda, mediji u BiH se sve više oslanjaju na sredstva iz budžeta.

"Od deset kantona – pet ima svoje radio-televizije i one se uglavnom finansiraju iz budžeta i nije problem finansiranje već način kontrole RTV kuća, jer onaj ko daje novac strogo, jasno diriguje", ukazuje predsednik Udruženja bosanskohercegovačkih novinara Marko Divković.

A mora li uvek tako da bude?

Pomoćnica ministra za informisanje i medije Slavica Trifunović smatra da uopšte ne treba da postoji pritisak ako se mediji finansiraju iz budžeta ili ako ih finansira država.

"Ja sam skoro bila u Austriji i tamo se plaća pretplata 26 evra za javne servise, regionalne javne servise i deo se izdvaja za lokalne regionalne medije. Takođe, država direktno finansira sve medije, i oni kažu i tvrde da su nezavisni", kaže Trifunovićeva.

U Srbiji postoji 2.300 medija, a Ministarstvo kulture i informisanja ove godine izdvojilo je za sufinansiranje osam medijskih projekata, ukupno 275 miliona dinara.

Број коментара 0

Пошаљи коментар

Упутство

Коментари који садрже вређање, непристојан говор, непроверене оптужбе, расну и националну мржњу као и нетолеранцију било какве врсте неће бити објављени. Говор мржње је забрањен на овом порталу. Коментари се морају односити на тему чланка. Предност ће имати коментари граматички и правописно исправно написани. Коментаре писане великим словима нећемо објављивати. Задржавамо право избора и краћења коментара који ће бити објављени. Коментаре који се односе на уређивачку политику можете послати на адресу webdesk@rts.rs. Поља обележена звездицом обавезно попуните.

уторак, 01. април 2025.
10° C

Коментари

Da, ali...
Како преживети прва три дана катастрофе у Србији, и за шта нас припрема ЕУ
Dvojnik mog oca
Вероватно свако од нас има свог двојника са којим дели и сличну ДНК
Nemogućnost tusiranja
Не туширате се сваког дана – не стидите се, то је здраво
Cestitke za uspeh
Да ли сте знали да се најбоље грамофонске ручице производе у Србији
Re: Eh...
Лесковачка спржа – производ са заштићеним географским пореклом