уторак, 04.09.2018, 08:00 -> 18:37
Извор: РТС
Deca migranti u školskim klupama
Školska godina počela je i za decu migrante koja privremeno borave u Srbiji, 348 je raspoređeno u 33 škole. Sva deca prošla su obavezni sistematski pregled. Neki od njih već su završili jedan razred u našim školama, a novina je da su ove godine deca migranti uključena i u predškolski sistem obrazovanja.
Ni Amiru ni Lei engleski nije maternji jezik, ima šumova u komunikaciji, ali se razumeju. Deliće klupu u Osnovnoj školi "Svetozar Marković" u Vranju. Amir je sa još troje drugara iz Prihvatnog centra prvi put u školi, a neki su i prošle godine ovde pohađali nastavu.
"Dobro su se uklopili, nije bilo nikakvih problema. Imali smo izuzetnu saradnju, deca su učestvovala u svim školskim i vannastavnim aktivnostima", rekla je Jelena Stojković Ilić, pedagog u OŠ "Svetozar Marković".
Nastavu prate na srpskom, pomažu profesori engleskog jezika da im približe osnovne pojmove i zadatke. Lakše je i uz drugare koji govore engleski, a sedmogodišnji Farid iz Avganistana učio je srpski u kampu.
Farid, iz Avganistana kaže da mu se sviđa u Srbiji.
"Moja misija će biti da njih naučim srpski jezik, krenućemo odmah sa slovima, tako da mislim da će uz decu, već savladati neke osnove. Farid već ponešto zna na srpskom da kaže", rekla je Dragana Mladenović, učiteljica u OŠ "Radoje Domanović".
U Banji Koviljači je 15 predškolaca, osnovaca i srednjoškolaca. Sana, Fatma i Samir najviše vole srpski jezik i matematiku.
"Kiša pada trava raste, gora zeleniii. Kiša pada trava raste, gora zeleni", otpevali su Sana, Fatma i Samir.
"Njih troje su mi baš prirasli za srce, od početka su se uklopili u odeljenje i deca ih jako vole", rekla je Biljana Srnić, učiteljica u OŠ "Vera Blagojević" u Banji Koviljači.
Rančeve, sveske i olovke za đake migrante obezbedili su donatori. Od prihvatnih centara do škola prevoze ih zaposleni u Komesarijatu za izbeglice i migracije.
Osnovno obrazovanje prema podacima UNHCR-a nema oko četiri miliona dece migranata.
"Gde god da budu, ovoj deci će biti od velikog značaja činjenica da nisu prekidali obrazovanje. Vratili se kući, ostali ovde, otišli negde prema svetu koji žele značiće im svaki dan koji provedu u školi", kaže Vladimir Cucić, komesar za izbeglice i migracije Srbije.
Mirjana Milenkovski iz UNHCR-a je rekla a su pozvali zemlje da urade upravo ono što je Srbija uradila – da uvedu decu u svoje obrazovne i vaspitne sisteme, da ta deca ne bi dalje više gubila od škole i sutra bili obrazovani ljudi koji mogu da rade na razvoju svojih zajednica.
Упутство
Коментари који садрже вређање, непристојан говор, непроверене оптужбе, расну и националну мржњу као и нетолеранцију било какве врсте неће бити објављени. Говор мржње је забрањен на овом порталу. Коментари се морају односити на тему чланка. Предност ће имати коментари граматички и правописно исправно написани. Коментаре писане великим словима нећемо објављивати. Задржавамо право избора и краћења коментара који ће бити објављени. Коментаре који се односе на уређивачку политику можете послати на адресу webdesk@rts.rs. Поља обележена звездицом обавезно попуните.
Број коментара 1
Пошаљи коментар