Kako se zaštititi od virusa Zapadnog Nila

Bolest virusa Zapadnog Nila je sezonsko oboljenje i najviše se javlja u periodu najveće aktivnosti komaraca. Iz Inistituta za za javno zdravlje "Batut" kažu da ne treba strahovati, jer prosečno se samo kod jednog od 150 inficiranih javljaju komplikacije, uglavnom kod hroničnih bolesnika.

Govoreći o podatku da je ove godine od virusa Zapadnog Nila preminulo devet osoba, a čak četiri protekle nedelje, Darija Kisić Tepavčević sa Instituta za javno zdravlje "Batut" kaže za RTS da ne treba strahovati, jer prosečno se samo kod jednog od 150 inficiranih javljaju se komplikacije, uglavnom kod hroničnih bolesnika.

33660702

"Najugroženiji su hronični bolesnici koji pate od povišenog krvnog pritiska, kardiovaskularnih bolesti, dijabetesa", dodaje Kisić Tepavčevićeva.

Kako objašnjava, većina obolelih nema nikakve simptome – četiri od pet osoba koje je ubo zaraženi komarac ne osećaju nikakve tegobe. "Oko 20 odsto ima simptome slične gripu –  povišena temperatura, slabost, malaksalost", kaže Darija Kisić Tepavčević.

Kisić Tepavčevićeva kaže da broj bolelih od virusa Zapadnog Nila zavisi isključivo od distribucije i broja komaraca.

"U delu Evrope u kojem je i Srbija prevladavao je toplotni talas sa kišnim periodima koji su izuzetno pogodovali razmnožavanju komaraca. I u Srbiji i u zemljama u okruženju registrovan je značajan broj obolelih, a najviše u Italiji", navodi Kisić Tepavčevićeva.

Ističe da bolest ne prenose svi komarci, niti su svi zaraženi, pa nije velika verovatnoća od uboda zaraženog primerka.

"Primarne mere prevencije su zaštita svih otkrivenih delova tela odgovarajućom odećom, mazanje repelentima, kao i stavljanje mehaničke zaštite na prozorima i vratima. Neophodno je redovno pražnjenje svih posuda sa stajaćom vodom u domaćinstvu koje mogu biti mesto razmnožavanja komaraca", ukazuje Kisić Tepvčevićeva.

Prošle godine vrhunac oboljevanja bio je kraj avgusta, dok je ove tri nedelje ranije. Darija Kisić Tepavčević ne očekuje drastično povećanje broja obolelih i dodaje da će se oboleli registrovati i u naredna dva meseca.

Prvi slučaj obolelog od virusa Zapadnog Nila u Srbiji registrovan je 2012. godine. Od tada je obolelo 680 ljudi, od kojih je 70 umrlo.

Broj komentara 0

Pošalji komentar

Uputstvo

Komentari koji sadrže vređanje, nepristojan govor, neproverene optužbe, rasnu i nacionalnu mržnju kao i netoleranciju bilo kakve vrste neće biti objavljeni. Govor mržnje je zabranjen na ovom portalu. Komentari se moraju odnositi na temu članka. Prednost će imati komentari gramatički i pravopisno ispravno napisani. Komentare pisane velikim slovima nećemo objavljivati. Zadržavamo pravo izbora i kraćenja komentara koji će biti objavljeni. Komentare koji se odnose na uređivačku politiku možete poslati na adresu webdesk@rts.rs. Polja obeležena zvezdicom obavezno popunite.

Zaključano: Otključajte povlačenjem strelice u desno ...
subota, 29. mart 2025.
12° C

Komentari

Da, ali...
Kako preživeti prva tri dana katastrofe u Srbiji, i za šta nas priprema EU
Dvojnik mog oca
Verovatno svako od nas ima svog dvojnika sa kojim deli i sličnu DNK
Nemogućnost tusiranja
Ne tuširate se svakog dana – ne stidite se, to je zdravo
Cestitke za uspeh
Da li ste znali da se najbolje gramofonske ručice proizvode u Srbiji
Re: Eh...
Leskovačka sprža – proizvod sa zaštićenim geografskim poreklom