Da li ćemo svi biti potencijalni donori organa?

Pred poslanicima će, između ostalog, od sutra biti Zakon o transplantaciji organa. Vesna Rakonjac, direktorka Uprave za biomedicinu rekla je za RTS da rođenjem svi imamo pravo da postanemo donori, kao što zakon kaže, ukoliko izručito ne ostavimo pisani ili usmeni dokument da to ne želimo. Poslednju reč daje porodica.

Od početka godine u Srbiji organi šesanestoro donora spasli su i produžili više od 40 života. Zakon o transplantaciji organa od sutra je pred poslanicima Narodne skupštine. Iako, na prvi pogled nema nedoumica o značaju transplantacije, pojedine odredbe izazivaju polemike.

Vesna Rakonjac, direktorka Uprave za biomedicinu rekla je za RTS da rođenjem svi imamo pravo da postanemo donori, kao što zakon kaže, ukoliko izručito ne ostavimo pisani ili usmeni dokument da to ne želimo.

Ističe da poslednju reč daje porodica.

"Opredelili smo se za ovakav oblik zato što želimo da imamo izuzetan pijetet prema preminuloj osobi i poštovanje prema porodici i da ne ostavimo ni trunku sumnje da će moći da se manupuliše organima i da tu bude nešto što nije transparentno", kaže dr Rakonjac.

Kao kaže doktorka, svaka osoba treba da razgovara sa svojim članovima porodice i da se jasno definiše da li želi da bude donor ili ne želi.

Nakon smrti, porodica je ta koja će na osnovu želje preminule osobe i na osnovu svojih umnutrašnjih osećanja da da saglasnost ili da je ne da, rekla je direktoraka Uprave za biomedicinu.

"Na nama je da radimo sa porodicama, sa građanima da im objasnimo da je mnogo važno da budemo svi potencijalni donori, jer 20 puta je veća verovatnoća da će nam u životu zatrebati organ nego da taj organ nekom pokolonimo", istakla je ona.

Kako kaže, pokazalo se da je u odnosu na prethodni zakon, potpisivanje donor kartice iziskivalo veliki trošak koji nije doveo do adekvatnih rezultata.

"Registre nedavalaca organa nećemo imati, imaćemo inspektora u okviru Uprave za biomedicinu koji će kontrolisati sve zdravstvene ustanove koje se bave ovim poslovima, bilo da se radi o centrima za transplantaciju ili o donor bolnicama", zaključila je doktorka Rakonjac.

Број коментара 7

Пошаљи коментар

Упутство

Коментари који садрже вређање, непристојан говор, непроверене оптужбе, расну и националну мржњу као и нетолеранцију било какве врсте неће бити објављени. Говор мржње је забрањен на овом порталу. Коментари се морају односити на тему чланка. Предност ће имати коментари граматички и правописно исправно написани. Коментаре писане великим словима нећемо објављивати. Задржавамо право избора и краћења коментара који ће бити објављени. Коментаре који се односе на уређивачку политику можете послати на адресу webdesk@rts.rs. Поља обележена звездицом обавезно попуните.

петак, 29. новембар 2024.
7° C

Коментари

Bravo
Шта је све (не)дозвољено да се једе када имате повишен холестерол
Krusevac
Преминуо новинар Драган Бабић
Omiljeni režiser
Луис Буњуел – редитељ који нам је показао да ово није најбољи од свих могућих светова
Posle toliko vremena..
Репер Диди најбогатији међу славнима, Ђоковић на 68. месту
Zdravlje
Редовно коришћење аспирина узрокује хиљаде смрти годишње