недеља, 08.07.2018, 23:45 -> 23:50
Извор: РТС
Kako do bolje digitalne pismenosti?
Funkcionalna digitalna nepismenost može da izloži građane, a naročito decu, zloupotrebama novih tehnologija. Kako bi se to sprečilo, u izradi je Predlog strategije razvoja digitalnih veština. Osim ovog posla, Ministartsvo trgovine, turizma i telekomunikacija sa Ministarstvom prosvete radi na modernizaciji nastave, a za mlade talente ove godine izdvaja pet miliona dinara.
Da nam je strategija razvoja digitalnih veština preko potrebna, govori podatak da je u Srbiji 51 odsto stanovnika od 15 i više godina kompjuterski nepismeno.
"Ono što je karakteristično za našu mladu populaciju i generalno za populaciju kojoj mi pripadamo jeste da se digitalne veštine lako usvajaju, ali pitanje digitalnih kompetencija, digitalne pismenosti je mnogo kompleksnije i zahteva jedan ozbiljan pristup", smatra državni sekretar Ministarstva trgovine, turizma i telekomunikacija Tatjana Matić.
U škole je uvedena informatika, ali sada treba stvoriti i odgovarajući kadar.
"Treba napraviti instruktore koji će dalje da obučavaju nastavnike informatike i da se širi taj front. Bitno je i da se približimo uzrastu dece i onome što deca mogu da nauče u tom uzrastu, da li osnovna ili srednja škola, a deca sigurno mogu lako mnogo tog da nauče, brzo uče jezike i lako usvajaju tehnologiju", ističe član radne grupe profesor Branko Kovačević.
Reforma školstva leži i u njegovoj modernizaciji kažu u Ministarstvu, pa će se, između ostalog, u jednom broju škola izgraditi lokalna računarska mreža. Partneri su i Srpska akademija nauka i umetnosti i fakulteti poput Filološkog.
"Oni kao i mi u digitalizaciji vide način da se jedna naučna kulturna istorijska građa učini dostupnom pre svega studentima, ali i široj javnosti. Moram da kažem da je biblioteka Filološkog fakulteta digitalizovana i otvorena za javnost", ističe Matićeva.
Potrebno je postaviti standarde na osnovu kojih ćemo određivati nivoe digitalne pismenosti i kompetencija građana. Posle toga ćemo moći bolje da postavimo ciljeve digitalizacije obrazovanja ili indistrije, privrede, uprave.
Упутство
Коментари који садрже вређање, непристојан говор, непроверене оптужбе, расну и националну мржњу као и нетолеранцију било какве врсте неће бити објављени. Говор мржње је забрањен на овом порталу. Коментари се морају односити на тему чланка. Предност ће имати коментари граматички и правописно исправно написани. Коментаре писане великим словима нећемо објављивати. Задржавамо право избора и краћења коментара који ће бити објављени. Коментаре који се односе на уређивачку политику можете послати на адресу webdesk@rts.rs. Поља обележена звездицом обавезно попуните.
Број коментара 0
Пошаљи коментар