Blagojević: Ponedeljak rok za izveštaj o šteti

Srbija ulazi u leto zbrajajući posledice nepogoda koje su prethodnih dana zahvatile mnoge krajeve. Čini se da je najteža situacija u Petrovcu na Mlavi gde je popustila brana na reci Busur i poplavljeno nekoliko hiljada domaćinstava. Nezapamćeno nevreme bilo je i u Topoli, Aranđelovcu, Ljigu, Čačku, Užicu, Svilajncu. Spisak je dug, a takvi će biti i izveštaji lokalnih samouprava koje popisuju šta je oštećeno. Vlada najavljuje pomoć za sanaciju štete.

Direktor vladine Kancelarije za upravljanje javnim ulaganjima Marko Blagojević izjavio je da je ponedeljak rok za dostavljanje izveštaja lokalnih samouprava o šteti koju su uzrokovale nedavne elementarne nepogode u pojedinim opštinama u Srbiji.

Blagojević je, gostujući u Dnevniku RTS-a, rekao da će za Kancelariju biti relevantne samo informacije koje dostave lokalne samouprave na osnovu procene štete, a osnovni kriterijum za raspoređivanje pomoći biće da li postoji šteta, da li postoji potreba za obnovom, nakon čega će se raditi procena sredstava.

"Obnovom će biti obuhvaćeni stambeni objekti, lokalna infrastruktura, a tu mislim na kanalizaciju i sisteme za vodosnabdevanje, klizišta, lokalne vodotokove. Biće obuhvaćeni i objekti u vodoprivredi. Kada su republički vodotokovi u pitanju koji su u nadležnosti 'Srbije vode' i biće obuhvaćeno oštećeno privredno zemljište, i čišćenje zemljišta na kome je nakon poplava ostao nanos", objasnio je Blagojević.

Upitan da kaže šta je na vrhu prioriteta, Blagojević je rekao da treba izaći u susret potrebama ljudi, porodica čiji su stanovi i objekti oštećeni u ovom elementarnoj nepogodi.

"Biće potrebno da lokalne samouprave raguju brzo i budu efikasne kao 2016. godine. Istovremeno treba da počne rad na izradi projektne dokumentacije za obnovu oštećene infrastrukture i to je posao kojim ćemo se baviti u mesecima pred nama", rekao je Blagojević.

On je dodao da Zakon o obnovi dopuša da, kada su privreda i poljoprivreda u pitanju, može da se obezbedi pomoć u slučajevima gde osiguranje nije bilo moguće, poput štete na zemljištu.

Govoreći o klizištima, Blagojević je rekao da je to ogroman posao i da su potrebna ogromna sredstva za realizaciju i puno vremena.

"Za svaki projekat je potrebno uraditi ozbiljno istraživanjen i obezbediti finansiranje. Mo to u kontinuitetu radimo od 2014. i uložena sredstva se broje u milionima evra. Sada ćemo nastaviti ukoliko su pokrenuta bilo koja klizišta i ukoliko lokalne samouporave to označe kao prioritet i za to urade projektno-tehničku dokumentaciju", zaključio je Blagojević.

Број коментара 0

Пошаљи коментар

Упутство

Коментари који садрже вређање, непристојан говор, непроверене оптужбе, расну и националну мржњу као и нетолеранцију било какве врсте неће бити објављени. Говор мржње је забрањен на овом порталу. Коментари се морају односити на тему чланка. Предност ће имати коментари граматички и правописно исправно написани. Коментаре писане великим словима нећемо објављивати. Задржавамо право избора и краћења коментара који ће бити објављени. Коментаре који се односе на уређивачку политику можете послати на адресу webdesk@rts.rs. Поља обележена звездицом обавезно попуните.

уторак, 22. април 2025.
17° C

Коментари

Da, ali...
Како преживети прва три дана катастрофе у Србији, и за шта нас припрема ЕУ
Dvojnik mog oca
Вероватно свако од нас има свог двојника са којим дели и сличну ДНК
Nemogućnost tusiranja
Не туширате се сваког дана – не стидите се, то је здраво
Cestitke za uspeh
Да ли сте знали да се најбоље грамофонске ручице производе у Србији
Re: Eh...
Лесковачка спржа – производ са заштићеним географским пореклом