Zemunski gimnazijalci u predstavi o vršnjačkom nasilju

Vršnjačko nasilje inspirisalo je učenike Zemunske gimnazije da napišu i izvedu pozorišnu predstavu "Na raskrsnici". U prepunoj sali pozorišta "Pinokio", publici su predstavili probleme sa kojima se susreću njihovi vršnjaci, aludirajući da se svim žrtvama vršnjačkoj nasilja ukaže pomoć. Ovo je jedan od načina da se o tome progovori i uputi na moguće negativne posledice. Ove godine RTS i Ministarstvo prosvete pokrenuli su kampanju "Budi drug-spreči nasilje", kako bi pokazali da nasilje ima alternativu i da može da se izbegne.

Devojčica koja je izvršila samoubistvo, jer niko nije čuo šta i ko nju muči. Dečak koga su vršnjaci ošišali do glave usred školskog dvorišta sebi je oduzeo život – neke su od priča koje su inspirale učenike zemunske gimnazije da stanu na put vršnjačkom nasilju i pruže podršku onima koji se nađu na meti nasilnika.

"Mi smo shvatili da niko ne preduzima skoro ništa povodom toga i mi smo želeli da budemo ti koji će početi da pričaju o tome. Naša ideja je pre svega bila da ljudima otvorimo oči, da oni počnu da pričaju o tome", navodi Nikoleta Aleksić, učenica prvog razreda Zemunske gimnazije.

Priča o tom problemu, prvi je korak. A cilj je, kažu, da nasilje prestane, da nasilnici shvate da to što rade nije u redu, ali i da žrtve progovore.

"Ova predstava ima neki viši viši cilj – da podstaknemo sve ljude da razmišljaju, da progledaju i da vide na kraju to nasilje. I ove priče možda malo deluju preterano, ali u stvari baš su takve istinite i deluju tako da bi ostavile utisak na svaku osobu koja to pogleda", ističe Nemanja Vukosavljević, učenik prvog razreda.

Teodora Adamović, učenica četvrtog rezreda navodi da će se kroz likove ove predstave prepoznati i žrtve i nasilnici.

"Ja bih volela da, pošto nadam se da ćemo ovo igrati još mnogo puta, da određeni broj njih dođe, da se prepozna, da shvati da to što on radi je loše i da prestane sa tim. Nadam se da će se žrtve prepoznati, ne samo nasilnici", ističe Adamovićeva.

Nasilnici za svoje ponašanje najčešće ne budu kažnjeni, jer, ističu ovi srednjoškolci, okolina ili ćuti ili ne vidi ili nema vremena da se time bavi.

"Svi mi koji vidimo to nasilje a ćutimo smo zaparvo saučesnici u tom nasilju i trebalo bi da pružimo podršku svima da izađu iz njihove senke, i da kažu jasno i glasno meni se to i to dešava u životu, molim vas treba mi pomoć", navodi Adamovićeva.

Vršnjačko nasilje postalo je svakodnevica. Dve trećine dece bar jednom je bilo izloženo napadu, a u 85 odsto slučajeva detetu žrtvi nasilja ne pomogne niko. Za rešavanje ovog problema, edukacija je najvažnija, a ova predstava je način da se kroz – priču, muziku i glumu prenese ozbiljnost problema.

Број коментара 0

Пошаљи коментар

Упутство

Коментари који садрже вређање, непристојан говор, непроверене оптужбе, расну и националну мржњу као и нетолеранцију било какве врсте неће бити објављени. Говор мржње је забрањен на овом порталу. Коментари се морају односити на тему чланка. Предност ће имати коментари граматички и правописно исправно написани. Коментаре писане великим словима нећемо објављивати. Задржавамо право избора и краћења коментара који ће бити објављени. Коментаре који се односе на уређивачку политику можете послати на адресу webdesk@rts.rs. Поља обележена звездицом обавезно попуните.

понедељак, 21. април 2025.
23° C

Коментари

Da, ali...
Како преживети прва три дана катастрофе у Србији, и за шта нас припрема ЕУ
Dvojnik mog oca
Вероватно свако од нас има свог двојника са којим дели и сличну ДНК
Nemogućnost tusiranja
Не туширате се сваког дана – не стидите се, то је здраво
Cestitke za uspeh
Да ли сте знали да се најбоље грамофонске ручице производе у Србији
Re: Eh...
Лесковачка спржа – производ са заштићеним географским пореклом