петак, 27.04.2018, 08:00 -> 09:10
Извор: РТС
"Od 20 ubijenih žena, 15 se nikada nije obratilo za pomoć"
Više od 37.000 prijavljenih slučajeva nasilja i oko 13.000 izrečenih mera protiv nasilnika zabeleženo je za deset meseci primene novog Zakona o sprečavanju nasilja u porodici. Ali, crna statistika porodičnog nasilja se nastavlja – za samo četiri meseca ove godine ubijeno je 20 žena, skoro tri puta više nego u istom periodu lane. U Ministarstvu pravde tvrde da se od 20 ubijenih, 15 žena nikada nije obratilo za pomoć.
Činjenica je da nijedna zemlja nije uspela da nasilje iskoreni, tome se ne nadamo ni mi. Ipak, očekivalo se da će mere koje donosi novi Zakon ipak doprineti da nasilja bude manje.
"Ovaj zakon nije donet da bi sprečio ubistva i femicid. Zašto - zato što je to preventivan zakon i tera državne organe da deluju preventivno i da reaguju u situacijama kada nema krivičnog dela, kada nasilje nije ostvareno. Mi sada govorimo o nekim poražavajućim rezultatima. Potpuno ste u pravu da je jedan život mnogo a ne 20. Međutim, moram da ukažem da u 20 slučajeva, 20 ubijenih žena - 15 se nikada nikome nije obratilo za pomoć", kaže Gorjana Mirčić Čaluković iz Ministarstva pravde.
Primedba upućenih je da sudski postuci, kada se nasilje i prijavi, i dalje dugo traju.
"Statistika pokazuje da ima daleko više izrečenih hitnih mera koje donekle mogu da doprinesu da se situacija smiri, ali i dalje imamo malo izrečenih presuda i to su uglavnom uslovne osude koje očigledno ne mogu da nasilnike spreče da urade na žalost najteža krivična dela", ističe Jasmina Nikolić iz Viktimološkog društva.
U Ministarastavu pravde kažu da nije u njihovoj nadležnosti to da li će nekome biti određena uslovna kazna ili ne, te da se radi o sudskoj odluci.
"S druge strane, tužioci imaju mogućnost, to i čine, da izjavljuju žalbe na takve odluke i onda postupak ide svojim tokom. Htela bih da ukažem da je Ministarstvo pravde u više navrata ukazivalo na potrebu da se ovi postupci vode kao hitni i ja sa sigurnošću znam da sva tužilaštva u zemlji i sudovi nose oznaku hitno na predmetima koji se tiču nasilja u porodici", kaže Gorjana Mirčić Čaluković.
U većini slučajeva porodičnog nasilja, proteklih meseci, nasilnik je izvršio samoubistvo, što otvara poseban problem.
"Ono što negde plaši je isto da je većina ovih slučajeva praćena samoubistvom nasilnika, što znači - koliko god se menjalo zakonodavstvo, pooštravali zakoni, neko ko je rešio da ubije i sebe i svoju žrtvu, koja je uglavnom partnerka. neće mu pomoći", naglašava Jasmina Nikolić.
Tvrdi da nema univerzalnog i potpuno efikasnog recepta kako da se nasilje smanji.
Jedan put je preventiva sa kojom se mora početi od porodice, vrtića, škole.
Упутство
Коментари који садрже вређање, непристојан говор, непроверене оптужбе, расну и националну мржњу као и нетолеранцију било какве врсте неће бити објављени. Говор мржње је забрањен на овом порталу. Коментари се морају односити на тему чланка. Предност ће имати коментари граматички и правописно исправно написани. Коментаре писане великим словима нећемо објављивати. Задржавамо право избора и краћења коментара који ће бити објављени. Коментаре који се односе на уређивачку политику можете послати на адресу webdesk@rts.rs. Поља обележена звездицом обавезно попуните.
Број коментара 4
Пошаљи коментар