Vaspitno-popravni dom u Kruševcu, druga šansa za štićenike

Pomoć Vlade Japana Srbijii od 1999. godine veća je od 500 miliona evra. Danas je Vaspitno-popravni dom u Kruševcu dobio savremenu opremu za stručno usavršavanje štićenika, vrednu više od 60.000 evra. Kroz tu ustanovu za sedam decenija prošlo je više desetina hiljada mladih ljudi.

Prvi štićenik, 16-godišnji P. M., u Dom na periferiji Kruševca došao je zbog krađe očevog dvogleda, davne 1947. godine. Danas je u toj ustanovi najviše osuđenih za otuđenje imovine, ali i dvadesetak onih koji su počinili najteže krivično delo – ubistvo. Dom je za mnoge bio i ostao druga šansa.

"Ovde završavam srednju školu za metaloglodača. Kad izađem iz Doma, idem da se zaposlim", kaže štićenik N. Đ.

Štićenik L. M. kaže da je imao praksu svaki dan i da obuka nije teška. "To će nam pomoći da nađemo posao. Igram fudbal za prvi tim Vaspitno-popravnog doma, radim sve što može da se radi ovde", kaže L. M.

"Zanat koji su naučili kod nas nastavljaju napolju tako da više nisu problem društva nego su samostalni ljudi tako da se dosta njih javi posle izlaska iz doma da su počeli svoj posao da rade sami što je nama i cilj", kaže poslovođa proizvodnje Dejan Aleksić.

Sivi dom, u kome je snimana kultna serija Darka Bajića, više nije siv. Čitav kompleks je renoviran, a zahvaljujući donacijama za opremanje radionica, stvaraju se bolji uslovi za stručno usavršavanje.

"Uz samu edukaciju, rad, ono što mi njima možemo da pružimo uz bavljenje sportom, umetnošću, kulturom, oni imaju prilike da rade i humanitarni rad. Mislim da je upravo to dalo možda i najveći rezultat da se u njima pobude osećanja koja su negde stajala sa strane i da osete da imaju mogućnosti da budu uspešni i kvalitetni ljudi", kaže Ivan Mijailović, upravnik Vaspitno-popravnog doma Kruševac.

Mnogi su u Domu zauvek naučili životnu lekciju i krenuli pravim putem, ali ima i povratnika. Najnovija istraživanja ohrabruju. U odnosu na 70 procenata pre desetak godina, sada ih je dvostruko manje.

Број коментара 0

Пошаљи коментар

Упутство

Коментари који садрже вређање, непристојан говор, непроверене оптужбе, расну и националну мржњу као и нетолеранцију било какве врсте неће бити објављени. Говор мржње је забрањен на овом порталу. Коментари се морају односити на тему чланка. Предност ће имати коментари граматички и правописно исправно написани. Коментаре писане великим словима нећемо објављивати. Задржавамо право избора и краћења коментара који ће бити објављени. Коментаре који се односе на уређивачку политику можете послати на адресу webdesk@rts.rs. Поља обележена звездицом обавезно попуните.

уторак, 22. април 2025.
16° C

Коментари

Da, ali...
Како преживети прва три дана катастрофе у Србији, и за шта нас припрема ЕУ
Dvojnik mog oca
Вероватно свако од нас има свог двојника са којим дели и сличну ДНК
Nemogućnost tusiranja
Не туширате се сваког дана – не стидите се, то је здраво
Cestitke za uspeh
Да ли сте знали да се најбоље грамофонске ручице производе у Србији
Re: Eh...
Лесковачка спржа – производ са заштићеним географским пореклом