уторак, 10.04.2018, 08:33 -> 23:45
Извор: РТС
Neraskidive veze braće i sestara uprkos životu u različitim porodicama
Ovaj dan u celom svetu posvećen je, za mnoge, najtrajnijim i najvažnijim odnosima u životu, odnosima između braće i sestara. U mnogim socijalnim centrima u Srbiji i i Dečjem kulturnom centru u Beogradu obeležen je susretom braće i sestara koji ne žive zajedno, već u različitim hraniteljskim porodicama. U Vlasotincu je u hraniteljskim porodicama smešteno 25 dece.
Vrata Centra za socijalni rad u Vlasotincu su širom otvorena za hranitelje i decu o kojima brinu i u Crnoj Travi i u Vlasotincu. U samo tri hraniteljske porodice braća i sestre žive zajedno.
U zagrljaj staju godine razdvojenosti i želja da što više budu zajedno. Rođeni u Crnoj Travi, brat i sestra Jelena i Nemanja žive u različitim hraniteljskim porodicama u Vlasotincu.
Jelena Pavlović kaže da njen brat Nemanja i ona žive u istom delu grada i da česti viđaju.
"Odlazim kod nje kad me pozove, kad imam vremena", dodaje Jelenin brat, Nemanja.
Hraniteljice Svetlana Branković i Žaklina Anđelković ukazuju da je značajno da se oni druže i da im to pružaju kad god su u mogućnosti.
Svetlana Branković o Jeleni brine od njene druge godine. Važno je. smatra da sa najrođenijima ima čvrstu vezu.
"Obaveza jeste velika, treba postići svuda, to su druge porodice, drugi ljudi, sa svima naći priču, ostati u kontaktu", dodaje hraniteljica iz Vlasotinca.
Žaklina ističe da je Vlasotince mala sredina u kojoj se svi znaju i da deca žive ulicu pored ulice. "Viđaju se svakodnevno u školi, na treninzima, priredbama", navodi Žaklina.
O deci u Vlasotincu brine dvadesetak hraniteljskih porodica, a toliko je i obučenih da u svakom trenutku primi one kojima je ovakav smeštaj neophodan.
U SOS dečijem selu u Kraljevu 68 mališana i 12 tinejdžera žive u 14 velikih porodičnih kuća i Zajednici mladih. Braća Aleksandar i Stefan i njihova sestra Aleksandra odrastaju zajedno.
Biljana Momčilović, SOS roditelj napominje da je za njih prvenstveno važno to što ostaju zajedno. "Jačaju svoje snage za dalji život. Koračaju jači, snažniji i da budu podrška u životu", napominje Momčilovićeva.
Susret oko stotinu braće i sestara koji ne žive zajedno i u Dečjem kulturnom centru u Beogradu.
"On je jedanaesto dete u oca i majke. Od jednog oca i majke, šta je sa ostalima? Još petoro su na hraniteljstvu", navodi hraniteljica iz Jadarske Lešnice, Slavica Tomić.
Mirjana Novakov, v. d. direktora Centra za porodični smeštaj i usvojenje Beograd kaže da je ta institucija iskoristila priliku da Dan braće i sestara bude jedan od dana kada deca mogu da provedu nekoliko sati zajedno.
Odnos između braće i sestara je trajan, snažan i važan u životu svakog deteta. Ne prestaje ni kada osnuju sopstvene porodice.
Упутство
Коментари који садрже вређање, непристојан говор, непроверене оптужбе, расну и националну мржњу као и нетолеранцију било какве врсте неће бити објављени. Говор мржње је забрањен на овом порталу. Коментари се морају односити на тему чланка. Предност ће имати коментари граматички и правописно исправно написани. Коментаре писане великим словима нећемо објављивати. Задржавамо право избора и краћења коментара који ће бити објављени. Коментаре који се односе на уређивачку политику можете послати на адресу webdesk@rts.rs. Поља обележена звездицом обавезно попуните.
Број коментара 0
Пошаљи коментар