петак, 06.04.2018, 19:30 -> 19:51
Извор: РТС
Šta sve treba Srbija da uradi da popravi položaj dece
Manji broj dece u institucijama i razvoj hraniteljstva – tu je Srbija učinila najviše da popravi položaj dece, ocenio je Komiteta Ujedinjenih nacija. Kažu da je pred Srbijom još mnogo posla a šta konkretno treba da se uradi pretočili su u 41 preporuku. Između ostalog očekuju da se uvede nulta tolerancija za nasilje nad mališanima.
Više pažnje zaslužuju deca iz siromašnih porodica, deca s invaliditetom i mališani koji odrastaju u ustanovama socijlane zaštite. Po oceni Ujedinjenih nacija, nijedno dete ne sme da trpi nasilje i treba ga zakonom zabraniti.
"U Srbiji još imamo 7.000 dece svake godine koja su žrtve porodičnog nasilja. UNICEF podržava Vladu Srbije da donese nacionalnu strategiju za borbu protiv porodičnog nasilja nad decom i zaista se nadamo da će ove godine i biti usvojena", kaže Severin Leonardi, zamenica direktora UNICEF-a u Srbiji.
Ines Cerović iz Centra za prava deteta napominje da je važno da se sve vreme radi i sa decom i sa roditeljima, kako bi bili informisani o tome koja su njihova prava.
"Takođe, u tome će veoma veliku ulogu imati ombudsman za decu, kada jednog dana kada bude osnovan i uopšte u samim školama treba da postoji na sistemski način uređeno to njihovo pravo – da se informišu šta oni mogu, šta ne mogu", ukazuje Cerovićeva.
Ono na čemu se posebno insistira jeste da se deca žrtve nasilja, u krivičnom postuku ne ispituju više puta, naročito ne pred nasilnikom.
"Drugi veliki izazov na koji je ukazano u preporukama su dečiji brakovi, uglavnom u romskoj populaciji, gde se 60 odsto romskih devojčica uda pre 18 godine. Posledice toga su odustajanje od školovanja i zdravstveni problemi", dodaje Cerovićeva.
Komitet UN ima primedbe i na nejasne izveštaje o tome kako se troši novac koji država i lokalne samouprave izdvajaju za decu.
"Sigurno da je potrebno da pre svega imamo bolju evidenciju o tome koliko se tačno novca izdvaja iz budžeta Srbije za aktivnosti u vezi sa decom. One u ovom trenutku nisu prepoznatljive. S druge strane, veoma je važno da i lokalne samouprave povećaju obim izdrvajanja", ističe direktorka Kancelarije za ljudska i manjinska prava Suzana Paunović.
Direktor Zavoda za socijalnu zaštitu Božidar Dakić navodi da su namenski transferi unapredili položaj dece kroz usluge socijalne zaštite, koje se sad mnogo više događaju.
"To je ono sto nam se je nedostajalo. Da li je vreme da kažemo da smo pokazali tu neke rezultate, nije još. Trebaće nekoliko godina u kontinuitetu da se to događa, pa da kažemo da smo postigli rezultat, ali je dobro što ka tom rezultatu idemo", dodaje Dakić.
Naredni izvešta je za četiri godine. Najviše posla je pred ministarstvima prosvete i socijalnih pitanja a sprovođenje preporuka nadgledaće i nevladin sektor u koji su uključena i deca.
Упутство
Коментари који садрже вређање, непристојан говор, непроверене оптужбе, расну и националну мржњу као и нетолеранцију било какве врсте неће бити објављени. Говор мржње је забрањен на овом порталу. Коментари се морају односити на тему чланка. Предност ће имати коментари граматички и правописно исправно написани. Коментаре писане великим словима нећемо објављивати. Задржавамо право избора и краћења коментара који ће бити објављени. Коментаре који се односе на уређивачку политику можете послати на адресу webdesk@rts.rs. Поља обележена звездицом обавезно попуните.
Број коментара 1
Пошаљи коментар