Poslednji kovač u Pirotu čuva zanat od zaborava

Krajem 19. i početkom 20. veka Pirot je bio varoš zanatlija. Etnolozi kažu da je u ovoj grani radilo oko 3700 ljudi. Danas je sve manje zanatlija, a od desetina kovačkih radnji ostala je samo jedna. Siniša Agičević je poslednji pirotski kovač.

Gvožđe se zaista kuje dok je vruće. To svakoga dana, dokazuju u praksi u kovačkoj radnji Agičević. Plamen u peći ove radionice gori već vek i po. Danas ga pali 56-godišnji Siniša, a pre toga su to činili njegov otac i dedovi. On je vlasnik jedine preostale kovačke radnje u Pirotu.

"Ja sam 22 godine radio u društvenoj firmi "Piroteks", koja je zatvorena i morao sam da prihvatim zanat od dede i od oca", kaže kovač Siniša Agičević.

Siniša ističe da se za poslednjih 100 godina kovački zanat nije mnogo promenio, ali su proizvodi od gvožđa sve manje traženi.

"Da se živi ne može, da se preživljava može. Zanat je izuzetno težak, zahteva i umeće i čvrstinu i puno znoja, ali kad neko zavoli ono što radi to nije teško", rekao je Agičević.

Tradicija i kvalitet su, objašnjava Siniša, ono čime se ova radnja ponosi. To potvrđuju i mušterije.

"Dolazim više od 30 godina. Zadovoljan sam jer majstor lepo radi i kvalitetno što je najbitnije", navodi mušterija Dimitar Đorić 

Sinišina deca nisu želela da se bave ovim zanatom, a već decenijama nema ni zainteresovanih učenika.

Agičević misli da će posle njega radnja biti zatvorena i ugašena.

Od nekadašnje varoši zanatlija i zanata u današnjem Pirotu ostalo je svega nekoliko ovakvih radnji. Kovačka je poslednja, pa Siniša kaže da će se truditi da ovaj plamen gori što duže.

Број коментара 2

Пошаљи коментар

Упутство

Коментари који садрже вређање, непристојан говор, непроверене оптужбе, расну и националну мржњу као и нетолеранцију било какве врсте неће бити објављени. Говор мржње је забрањен на овом порталу. Коментари се морају односити на тему чланка. Предност ће имати коментари граматички и правописно исправно написани. Коментаре писане великим словима нећемо објављивати. Задржавамо право избора и краћења коментара који ће бити објављени. Коментаре који се односе на уређивачку политику можете послати на адресу webdesk@rts.rs. Поља обележена звездицом обавезно попуните.

недеља, 20. април 2025.
13° C

Коментари

Da, ali...
Како преживети прва три дана катастрофе у Србији, и за шта нас припрема ЕУ
Dvojnik mog oca
Вероватно свако од нас има свог двојника са којим дели и сличну ДНК
Nemogućnost tusiranja
Не туширате се сваког дана – не стидите се, то је здраво
Cestitke za uspeh
Да ли сте знали да се најбоље грамофонске ручице производе у Србији
Re: Eh...
Лесковачка спржа – производ са заштићеним географским пореклом