четвртак, 11.01.2018, 14:48 -> 15:14
Извор: Tанјуг
Poverenica: Važno da se svi bore za ravnopravnost
Poverenica za zaštitu ravnopravnosti Brankica Janković kaže da kontinuirano upozorava da su nejednake zarade za isti rad posledica diskriminacije žena, a ne nedostatka propisa, te da je važno da se svi zajedno, i politički i društveni akteri bore za punu primenu principa ravnopravnosti i poštovanje antidiskriminacionih propisa.
Jankovićeva u saopštenju dostavljenom medijima, a podstaknuta izjavom predsednika SPS-a Ivice Dačića o tome da se godinama zalagao za zakonsko rešenje kojim bi se ženama i muškarcima za isti posao garantovale iste plate, ističe da poštuje svaku vrstu zalaganja za ravnopravnost, ali ukazuje da zakonodavni okvir koji štiti načelo ravnopravnosti i zabranjuje diskriminaciju već postoji u Srbiji.
Navodi da Zakon o zabrani diskriminacije izričito zabranjuje diskriminaciju u oblasti rada i propisuje pravo na jednaku naknadu za rad jednake vrednosti.
Takođe, pravna zaštita u ovoj oblasti propisana je i odredbama Zakona o radu i drugih zakona, kao i međunarodnim sporazumima i konvencijama koje je Srbija ratifikovala.
Podseća takođe da praksa svih evropskih institucija za ravnopravnost ukazuje da taj problem postoji i u mnogo razvijenijim evropskim zemljama, ali i da je izuzetno teško dokazati nejednakost u zaradama muškaraca i žena za isti rad.
Uzrok je, kaže, pre svega, netransparentnost podataka o sistemu zarada i nepristupačnost informacija o dodacima, bonusima i nagradama koje su od ključnog značaja za utvrđivanje diskriminacije u ovoj oblasti.
Žene, dodaje, često i ne znaju da su za isti posao manje plaćene od svojih kolega.
"Zbog svega navedenog, mali je broj pritužbi podnetih Povereniku za zaštitu ravnopravnosti zbog nejednakih zarada, što ne znači da ovakva praksa ne postoji", navela je Poverenica u saopštenju.
Najavljeno je i da će institucija Poverenice za zaštitu ravnopravnosti u narednom periodu objaviti publikaciju "Kako pripremiti slučaj u oblasti nejednakih zarada" koju su izradili pravni stručnjaci iz evropskih institucija za ravnopravnost iz 20 država, uključujući i Srbiju.
Упутство
Коментари који садрже вређање, непристојан говор, непроверене оптужбе, расну и националну мржњу као и нетолеранцију било какве врсте неће бити објављени. Говор мржње је забрањен на овом порталу. Коментари се морају односити на тему чланка. Предност ће имати коментари граматички и правописно исправно написани. Коментаре писане великим словима нећемо објављивати. Задржавамо право избора и краћења коментара који ће бити објављени. Коментаре који се односе на уређивачку политику можете послати на адресу webdesk@rts.rs. Поља обележена звездицом обавезно попуните.
Број коментара 0
Пошаљи коментар