Zdravlje mališana u 2018. prioritet

Danas počinje prvi deo zimskog raspusta. Predstojećim praznicima, Novoj godini i Božiću, najviše se raduju najmlađi – i zbog toga što tada dobijaju poklone, dolazi im Deda Mraz, nema škole, pa mogu da uživaju u igri po ceo dan. Ipak, ima i onih mališana koji će i Novu godinu provesti u bolnicama. Zato odrasli imaju još vremena da urade sve što mogu da deci ulepšaju predstojeće praznične dane.

Iako je do Nove godine ostalo još samo tri dana, za pismo sa željama za Deda Mraza, još nije kasno.

Deca sa kojima je reporter RTS-a razgovarao kažu da je Deda Mraz onaj ko donosi poklone, i koji govori patuljcima i radnicima šta da rade. Želje su im različite: torbice, igračke automobili, društvene igre.

Ti mališani će u novogodišnjoj noći biti sa svojim porodicama, ali, nažalost, ima i one dece koja će Novu godinu dočekati u bolnici. Ipak, u dečjim zdravstvenim ustanovama potrudili su se da bolnice dobiju novogodišnji izgled.

"Neka deca će ipak morati zbog terapije i različitih procedura da ostanu u bolnici", kaže psiholog Irena Korićanac iz Dečje klinike u Tiršovoj i dodaje da je to oko 120 dece.

A da uslovi za lečenje malih pacijenata budu bolji, potrudili su se veliki – Naftna industrija Srbije, kao najveći pojedinačni donator, obezbedila je 17 miliona dinara, pa je tako nabavljeno osam aparata koji će popraviti uslove lečenja u Tiršovoj.

Sada prikupljaju novac za Dečju kliniku u Novom Sadu. I od nadležnih stiže obećanje – u godini na izmaku prioritet je bila nabavka aparat za zračenje, u narednoj – najviše će brinuti o zdravlju dece.

"Jedna od najvažnijih stvari jeste što su Ministarstvo i Vlada krenuli u najveću investiciju u dečju medicinu u poslednjih 30 godina, ulaže se u zgradu, opremu, nove kadrove", istakao je prof. dr Zoran Radojičić, direktor Dečje klinike u Tiršovoj.

Obećanje je dao ministar zdravlja Zlatibor Lončar. "Ono što sad mogu da vam obećam, naš sledeći prioritet i ono u šta ćemo najviše ulagati jesu pedijatrija i neonatologija", rekao je Lončar.

Mnogo je bolesne dece koja se sa zdravstvenim problemima bore svakodnevno, mnogo je dece koja nemaju osmeh na licu, koja su sama, nezaštićena, nesrećna, a mnogo je i onih koji mogu da pomognu. A nekada nije potrebno mnogo da bismo izmamili dečji osmeh.

Број коментара 0

Пошаљи коментар

Упутство

Коментари који садрже вређање, непристојан говор, непроверене оптужбе, расну и националну мржњу као и нетолеранцију било какве врсте неће бити објављени. Говор мржње је забрањен на овом порталу. Коментари се морају односити на тему чланка. Предност ће имати коментари граматички и правописно исправно написани. Коментаре писане великим словима нећемо објављивати. Задржавамо право избора и краћења коментара који ће бити објављени. Коментаре који се односе на уређивачку политику можете послати на адресу webdesk@rts.rs. Поља обележена звездицом обавезно попуните.

уторак, 22. април 2025.
22° C

Коментари

Da, ali...
Како преживети прва три дана катастрофе у Србији, и за шта нас припрема ЕУ
Dvojnik mog oca
Вероватно свако од нас има свог двојника са којим дели и сличну ДНК
Nemogućnost tusiranja
Не туширате се сваког дана – не стидите се, то је здраво
Cestitke za uspeh
Да ли сте знали да се најбоље грамофонске ручице производе у Србији
Re: Eh...
Лесковачка спржа – производ са заштићеним географским пореклом