Poštuje li se mera zabrane prilaska

Od početka primene novog Zakona o sprečavanju nasilja u porodici, policija je dnevno u proseku izricala 66 hitnih mera zabrane prilaska žrtvi i napuštanja stana. Oni koji prekrše te zabrane mogu da računaju i na 60 dana zatvora. U početku je bilo onih koji su kršili te mere, ali se vremenom taj broj smanjio.

Ako postoji neposredna opasnost od nasilja u porodici, policajac nasilniku može da naredi da napusti stan i da mu zabrani da kontaktira sa žrtvom. Te mere mogu trajati 48 sati, a sud ih može produžiti do 30 dana.

Od 1. juna i početka primene Zakona o sprečavanju nasilja u porodici, inspektori su izrekli 5.003 hitne mere. U 1.669 slučajeva osumnjičenima je naređeno da napuste stan, a u duplo više situacija zabranjeno im je da kontaktiraju sa žrtvom i da joj priđu. Za prvih 50 dana primene zakona, 64 osobe su zbog kršenja tih mera završile u zatvoru.

Među njima je i jedna profesorka filozofije. Njen advokat kaže da ju je posle jedne rasprave policiji prijavila mama. Inspektori su konstatovali da su se njih dve posvađale i ćerki su zabranili da 48 sati bude blizu majke.

"Majka, kada je shvatila da je policija odvela njenu ćerku, imala je zdravstvenih problema. Oni su stupili u telefonski kontakt i onda je ona... napravili su dogovor da dođe ćerka da uzme četkicu za zube i neke osnovne stvari. Ona je došla, međutim, prijavljena je da je prekršila meru, opet to treće lice ju je prijavilo. U prvobitnoj odluci ona je osuđena na 20 dana", objašnjava advokat Tihomir Hrnjak.

U Tužilaštvu objašnjavaju da u naredbi o izricanju hitne mere piše čega osobe moraju da se uzdržavaju i šta ne smeju da rade.

"Ukoliko neko ima bilo kakvu potrebu da se vrati u svoj stan, recimo da uzme svoje lične stvari, da ih pokupi ili nešto, u toj situaciji on se obraća policiji i u pratnji policije dolazi do stana samo da bi pokupio te svoje stvari. Ukoliko se negde slučajno desi da sretne lice kome ne sme da prilazi, dužan je čim ga spazi da se udalji. Svesno približavanje povlači i prekršajnu odgovornost", navodi Ivan Marković iz Trećeg osnovnog tužilaštva.

U Savetovalištu protiv nasilja u porodici kažu da je praksa pokazala da su nasilnici shvatili da je zakon ozbiljan i da se uglavnom pridržavaju mere zabrane prilaska žrtvi.

"To negde pokazuje da su oni ipak svesni i da im je jasno donekle šta su uradili i da na neki način krše zakon. Ono što negde stoji fakat je da su nasilnici najnasilniji prema svojoj porodici i prema svojoj deci, a negde u nekakvom širem okruženju se vrlo jasno prilagođavaju zabranama", smatra Irena Stanojević iz Savetovališta protiv nasilja u porodici.

Profesorka filozofije se žalila na kaznu od 20 dana zatvora. Posle šest dana provedenih u požarevačkom zatvoru, puštena je na slobodu.

Број коментара 0

Пошаљи коментар

Упутство

Коментари који садрже вређање, непристојан говор, непроверене оптужбе, расну и националну мржњу као и нетолеранцију било какве врсте неће бити објављени. Говор мржње је забрањен на овом порталу. Коментари се морају односити на тему чланка. Предност ће имати коментари граматички и правописно исправно написани. Коментаре писане великим словима нећемо објављивати. Задржавамо право избора и краћења коментара који ће бити објављени. Коментаре који се односе на уређивачку политику можете послати на адресу webdesk@rts.rs. Поља обележена звездицом обавезно попуните.

уторак, 22. април 2025.
16° C

Коментари

Da, ali...
Како преживети прва три дана катастрофе у Србији, и за шта нас припрема ЕУ
Dvojnik mog oca
Вероватно свако од нас има свог двојника са којим дели и сличну ДНК
Nemogućnost tusiranja
Не туширате се сваког дана – не стидите се, то је здраво
Cestitke za uspeh
Да ли сте знали да се најбоље грамофонске ручице производе у Србији
Re: Eh...
Лесковачка спржа – производ са заштићеним географским пореклом