Letnja zabava i rizici, oprez važniji od atesta

Okolnosti pod kojima je mladić pao za žičare na Adi Ciganliji još nisu poznate. Nije, međutim, poznato ni ko treba da kontroliše bezbednost takvih sadržaja. Iako vlasnici opreme bezbednost garantuju sertifikatima proizvođača, inspekcija ih ne proverava.

Za 20 godina - 20.000 skokova. Osim bandži džampa, posetiocima Ade Ciganlije adrenalin podižu avantura park, skije na vodi i žičara. Bezbednost tih sadržaja, kako tvrde na Adi, isključiva je odgovornost zakupaca.

"Treba naglasiti da ovakve adrenalinske sadržaje korisnici koriste na spostvenu odgovornost. I da JP Ada od naših zakupaca zahteva da oprema koja se koristi u takvim zabavnim sadržajima bude vrhunskog kvaliteta i da se vrše kontrole bezbednosti. Zaista nemamo inforamciju koliko se često kontroliše bezbednost takvih sadržaja", Miodrag Jović iz Spasilačka služba Ade Ciganlije.

Za informacije nisu bili dostupni nadležni u gradu. A po zakonu svaka lokalna samouprava trebalo bi da proverava ispravnost takvih objekata. Drugu letnju atrakciju - akva parkove, kontroliše akreditovana privatna kompanija. I to isključivo na poziv vlasnika. Kažu da im se obrati tek svaki treći akva park.

"Oni podrazumevaju da ta oprema koja je proizvedena je u skladu sa nekim standardom. Ta oprema se ugradi na lice mesta i onda sve to zajedno sa samom lokacijom, uslovima bezbednosti daje se ocena za ceo kompleks. Ne samo za pojedinačne sprave nego i za bazene, sprave, prepreke u prostoru", kaže Marko Stojičić iz "Arhitektona".

Prvi akva park u Srbiji za deceniju rada ne beleži inspekciju infrastrukture. Garantuju da je jagodinski tobogan bezbedan, a u prilog tome, kažu, govori milion spuštanja bez većih povreda.

"Kada je u pitanju tehnika imamo tobogane koji imaju sertifikate od najvećih svetskih proizvođača. Zatim, imamo na vidnim mestima istaknuta slikovna i tekstualna upozorenja. I treći segment bezbednosti dežurni radnici koji stoje na toboganu i podsećaju posetioce da poštuju kućni red", kaže Zoran Gligorijević, direktor Akvaparka u Jagodini.

Miran početak letnje sezone kada je reč o povredama. Tako je vide lekari i sumiraju prethodne.

Dr Đorđe Filipović iz Hitne pomoći u Beogradu kaže da su povrede na samim kupalištima lakše prirode.

"Najčešće se radi o prelomima ili manjim posekotinama. Treba obratiti pažnju na druge faktore koji mogu dovesti do nesreća na kupalištima - treba ulaziti pripremljen u vodu, ne izlagati se preterano suncu", kaže Filipović. 

Zbog lakših povreda prošle godine je privremeno zatvoren deo akva parka na niškom Čairu. Sporne rešetke sa dna bazena tada su poslate izvođaču radova na prepravku.

Број коментара 2

Пошаљи коментар

Упутство

Коментари који садрже вређање, непристојан говор, непроверене оптужбе, расну и националну мржњу као и нетолеранцију било какве врсте неће бити објављени. Говор мржње је забрањен на овом порталу. Коментари се морају односити на тему чланка. Предност ће имати коментари граматички и правописно исправно написани. Коментаре писане великим словима нећемо објављивати. Задржавамо право избора и краћења коментара који ће бити објављени. Коментаре који се односе на уређивачку политику можете послати на адресу webdesk@rts.rs. Поља обележена звездицом обавезно попуните.

субота, 19. април 2025.
13° C

Коментари

Da, ali...
Како преживети прва три дана катастрофе у Србији, и за шта нас припрема ЕУ
Dvojnik mog oca
Вероватно свако од нас има свог двојника са којим дели и сличну ДНК
Nemogućnost tusiranja
Не туширате се сваког дана – не стидите се, то је здраво
Cestitke za uspeh
Да ли сте знали да се најбоље грамофонске ручице производе у Србији
Re: Eh...
Лесковачка спржа – производ са заштићеним географским пореклом