"Ubistva žena u po bela dana, niko ni da se okrene"

Koordinatorka Savetovališta za borbu protiv nasilja u porodici Vesna Stanojević rekla je za RTS da Ministarstvo za rad zajedno sa centrima za socijalni rad mora da donese odluku da se viđanje dece ipak sprovodi na način koji je moguć i da ne treba po svaku cenu određivati da očevi viđaju decu.

U Beogradu je juče, ispred Centra za socijalni rad, bivši suprug kamenom ubio suprugu naočigled njihovo troje maloletne dece, zaposlenih i brojnih prolaznika. 

Ubijena majka troje dece je 19. žrtva nasilja u porodici od početka godine. 

Gostujući u Dnevnku RTS-a, Vesna Stanojević, koordinatorka Savetovališta za borbu protiv nasilja u porodici, rekla je da nije izvršena dobra stručna procena i to nije prvi put. 

"Susrećemo se sa tim problemima da žene koje su u Sigurnoj kući žrtve nasilja moraju da svoju decu vode na viđenje kako otac to traži, da li u kontrolisanim uslovima, što u ovom slučaju vidimo da ništa ne znači, ili je to na nekom drugom mestu – to je, po meni, bilo prilično apsurdno", rekla je Stanojevićeva.

Prema njenim rečima, ne treba po svaku cenu određivati da očevi viđaju decu i kada je nasilje evidentno.

"Znam da je deci potreban otac, niko tu nema iluzije, ali, s druge strane, da li uvek i u svim situacijama. Po meni ne, jer se ti incidenti dešavaju, žene se plaše da se vide sa nasilnikom. Ako Centar za socijalni rad nema obezbeđenje, to je faktički ništa", rekla je Stanojevićeva.

On je nju ubio u holu Centra za socijalni rad, žrtva je vrištala i niko vrata nije otvorio da vidi o čemu se radi, rekla je Stanojevićeva.

"Mi izbegavamo da se mešamo u nešto što nam se čini sumnjivim. Međutim, dok god ne budemo imali svest da moramo da reagujemo u tom momentu i da pomognemo onome kome je pomoć potrebna, nama će ta situacija biti ovakva kakva je sada", rekla je Stanojevićeva.

U ovoj godini ubijeno je 19 žena, ubistva se dešavaju u po bela dana, niko se ne okrene da pomogne i da makar vidi o čemu se tu radi, rekla je koordinatorka Savetovališta.

Period razvoda braka i posle razvoda najkritičniji je period, kada nasilnici postaju još agresivniji, brutalniji.

Centri bi trebalo da to imaju u vidu kada donose odluku, međutim, Stanojevićeva kaže da nema utisak da je to tako sa aspekta žena koje se javljaju i koje su žrtve nasilja i koje su u Sigurnoj kući.

"To se radi stihijski i evo do čega može da dovede. Imam utisak da ako se nešto ovako desi, posluži kao primer nekom drugom", kaže ona.

Iako je ovo prst u oko sistemu, Stanojevićeva kaže da je država uradila mnogo dobrih stvari u vezi sa nasiljem u porodici, 1. juna je stupio na snagu Zakon protiv nasilja u porodici, ali i dalje svake nedelje primamo žene u Sigurnu kuću, a dogodila su se tri ubistva od stupanja zakona na snagu.

Ministarstvo je naložilo nadzor Centra za socijalni rad, nadležni apeluju na bolju koordinaciju svih institucija u lancu zaštite žrtava.

Sve institucije treba da se umreže da bi se pomoć pružila onom kome je potrebna, a to su žene i deca, ali je pitanje da li će se to uvek sprovoditi u delo.

"Ovaj konkretan primer nam govori da se taj zakon na ovaj slučaj ne može primeniti. U pitanju je odluka da se deca viđaju sa ocem po svaku cenu. Moramo da napravimo razliku da se kaže – viđaćete se sa ocem ali neka prođe određeno vreme da vidimo šta će se u međuvremenu događati. Ovo je situacija kada deca viđaju oca u prisustvu majke u Centru i situacija je takva da ta deca gledaju kako ima otac ubija majku, a niko ne pita pod kojim će uslovima deca rasti", ukazala je Stanojevićeva.

Ministarstvo za rad i socijalna pitanja zajedno sa centrima za socijalni rad mora da donese neku odluku da se to viđanje, i uopšte te stvari kada je nasilje u porodici, ipak sprovodi na način koji je moguć i da se dobro proceni koji je nasilnik u pitanju, da li mu treba dozvoliti ili ne, ne mislim trajno već privremeno, smatra Stanojevićeva.

Suštinski ispada da razvod nije rešenje, kaže koordinatorka Savetovališta za borbu protiv nasilja u porodici.

"Radiće se sa nasilnicima, postoje inicijative i nevladine organizacije koje to rade, ali treba videti kako i na koji način će se oni primoravati da se sa njima radi određena terapija. U nekim zemljama je to zaživelo odavno, to slanje dobre poruke", zaključila je Stanojevićeva. 

Број коментара 6

Пошаљи коментар

Упутство

Коментари који садрже вређање, непристојан говор, непроверене оптужбе, расну и националну мржњу као и нетолеранцију било какве врсте неће бити објављени. Говор мржње је забрањен на овом порталу. Коментари се морају односити на тему чланка. Предност ће имати коментари граматички и правописно исправно написани. Коментаре писане великим словима нећемо објављивати. Задржавамо право избора и краћења коментара који ће бити објављени. Коментаре који се односе на уређивачку политику можете послати на адресу webdesk@rts.rs. Поља обележена звездицом обавезно попуните.

понедељак, 31. март 2025.
10° C

Коментари

Da, ali...
Како преживети прва три дана катастрофе у Србији, и за шта нас припрема ЕУ
Dvojnik mog oca
Вероватно свако од нас има свог двојника са којим дели и сличну ДНК
Nemogućnost tusiranja
Не туширате се сваког дана – не стидите се, то је здраво
Cestitke za uspeh
Да ли сте знали да се најбоље грамофонске ручице производе у Србији
Re: Eh...
Лесковачка спржа – производ са заштићеним географским пореклом