Groznica maturske večeri – teža pijanstva mladih

Mala ili velika – sve maturante je uhvatila groznica maturske večeri. Istraživanja pokazuju da je mnogo mladih koji prvi kontakt sa alkoholom imaju upravo na maloj maturi, odnosno da se prva ozbiljna pijanstva događaju na velikoj maturi.

U centar za kontrolu trovanja godišnje bude primljeno oko 2.000 pacijenata, a ovo je period godine kada nažalost mnogo mladih zbog pijanstva završi ovde. Trećina pacijenata su mlađi od 30 godina, a jedna petina su maloletnici.

Prof. dr Nataša Perković Vukčević sa Klinike za toksikologiju VMA za RTS kaže da mladi u većoj količini konzumiraju alkohol vikendom i tokom maturskih večeri.

"Imamo impozantnu brojku na godišnjem nivou, Klinika za toksikologiju VMA zbrine od 10 do 12 odsto pacijenata, a razlog je prekomero konzumiranje alkohola", objašnjava Nataša Perković Vukčević.

Problem je, tvrdi, to što mladi prebrzo piju.

"Devojke popiju četiri pića za dva sata, mladići pet, a to je velika količina alkohola. Prvo su dobro raspoloženi, ali onda slede znaci trovanja – zaplitanje u govoru, postaju pospani, zatim mučnina, povraćanje, a to su i znaci za okolinu da treba da se potraži lekarska pomoć", kaže Perković Vukčević.

Pacijente do Klinike za toksikologiju najčešće dovodi Hitna pomoć, ali kako ističe Perković Vukčević i druge ustanove primaju pacijente.

Iako mladi imaju strah od toga da lekari pozovu roditelje i obaveste ih da im je dete na Klinici za toksikologiju, ističe da lekari insistiraju da pozovu roditelje kako bi deci dali podršku tokom oporavka.

"Omladina se oporavlja za nekoliko sati. Terapija koju im damo treba da smanji tegobe, ona podrazumeva primenu tečnosti, nadoknadu elektrolita. Oporavak sledi osam do 10 sati kada je u pitanju jedan promil alkohola u krvi", zaključila je Perković Vukčević.

Број коментара 0

Пошаљи коментар

Упутство

Коментари који садрже вређање, непристојан говор, непроверене оптужбе, расну и националну мржњу као и нетолеранцију било какве врсте неће бити објављени. Говор мржње је забрањен на овом порталу. Коментари се морају односити на тему чланка. Предност ће имати коментари граматички и правописно исправно написани. Коментаре писане великим словима нећемо објављивати. Задржавамо право избора и краћења коментара који ће бити објављени. Коментаре који се односе на уређивачку политику можете послати на адресу webdesk@rts.rs. Поља обележена звездицом обавезно попуните.

недеља, 20. април 2025.
13° C

Коментари

Da, ali...
Како преживети прва три дана катастрофе у Србији, и за шта нас припрема ЕУ
Dvojnik mog oca
Вероватно свако од нас има свог двојника са којим дели и сличну ДНК
Nemogućnost tusiranja
Не туширате се сваког дана – не стидите се, то је здраво
Cestitke za uspeh
Да ли сте знали да се најбоље грамофонске ручице производе у Србији
Re: Eh...
Лесковачка спржа – производ са заштићеним географским пореклом